Rybiki panoszą się w łazience? Rozsyp ociupinę, a zwieją w podskokach
Rybiki cukrowe, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, nie są lokatorami, których chcemy mieć w domu. Wiele osób bezskutecznie próbuje się ich pozbyć, lecz jeśli już się zadomowią, jest to niezwykle trudne zadanie. Zamiast je łapać w pułapki czy zabijać kapciem, spraw, by same uciekły w popłochu.
Te niewielkie owady, mierzące zaledwie około centymetra długości i mające obły kształt, są szczególnie zafascynowane ciepłymi, ciemnymi i wilgotnymi miejscami. Mimo że nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ nie gryzą ani nie przenoszą chorób, to jednak wolelibyśmy, aby nie pojawiały się w naszych domach.
Sposób na rybiki
Rybiki srebrne najczęściej zaskakują nas swoją obecnością w łazienkach, ale to nie jedyne miejsca, w których można je spotkać. Z uwagi na ich dietę, która obejmuje ryż, kaszę, mąkę, a nawet celulozę czy klej, mogą one zanieczyszczać żywność, niszczyć książki, tapety i meble. Warto znać dobre metody na odstraszanie tych nieproszonych gości. Istnieje jeden bardzo skuteczny trik na pozbycie się rybików z domu czy mieszkania. Kosztuje tyle co nic, a ma genialne działanie!
Okazuje się, że rozwiązanie problemu z rybikami jest niezwykle proste. Wystarczy nabyć kulki naftalinowe, które są również używane przez ludzi do odstraszania moli, a nawet kretów czy gołębi. Są małe, białe, o charakterystycznym zapachu. Można je nabyć na różnych stronach internetowych w cenie od 1,50 do 5 złotych za opakowanie nawet do 100 g. Jest to zatem niewielka inwestycja, która może przynieść znaczące rezultaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kulki do mycia podłóg
Rybiki wyniosą się z twojego domu raz na zawsze
Kulki naftalinowe wystarczy rozłożyć w miejscach, w których najczęściej pojawiają się rybiki. Ich zapach sprawi, że owady nie będą chciały przebywać w otoczeniu cuchnącej woni. Niestety jest to dość drażliwy zapach, więc jeśli masz słabość do wonnych przedmiotów, naftalina może nie być dla ciebie dobrym wyborem. Kulki pachną nawet do kilku miesięcy po zastosowaniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozsypanie goździków, których zapach jest znacznie przyjemniejszy dla ludzi, a odstraszający dla rybików.
Warto również rozważyć sprytną pułapkę z wykorzystaniem miodu i kawałka tektury. Wystarczy, że przygotujesz papierową podstawkę i posmarujesz ją odrobiną miodu. Tekturkę wystawiamy na środku pomieszczenia, w którym podejrzewamy obecność owadów i czekamy całą noc. Kiedy ty będziesz smacznie spać, rybiki będą chciały skosztować miodu, lecz lepki smakołyk nie pozwoli im odejść. Rano dokładnie widać, ile rybików schwytało się w pułapkę. Tackę najlepiej spalić, by nie pozostał po niej żaden ślad.