PoradyLajfhakiRysy na lodówce znikną w kilka sekund. Wystarczy jeden domowy produkt

Rysy na lodówce znikną w kilka sekund. Wystarczy jeden domowy produkt

rysy na lodówce inox fot. genialne.pl / getty images
rysy na lodówce inox fot. genialne.pl / getty images
16.04.2023 12:27

Lodówki ze stali INOX prezentują się elegancko i stylowo przynajmniej do czasu pojawienia się na nich pierwszy rys. Na szczęście istnieje prosty, domowy sposób na pozbycie się zarysowań i przywrócenie domowym sprzętom dawnego blasku.

INOX to stal nierdzewna. Materiał ten jest odporny na korozję, wysokie temperatury i uszkodzeniamechaniczne. Właśnie dlatego urządzenia kuchenne wykonane z takiej stali są bardzo popularne. Zdarza się jednak, że na nieskazitelnie gładkiej powierzchni np. lodówki pokrytej stalą INOX pojawiają się drobne rysy. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.

Skąd rysy na lodówce ze stali INOX?

Najczęstszym powodem pojawiania się rys na lodówkach i innych sprzętach pokrytych stalą INOX jest niewłaściwe czyszczenie. Powierzchnię łatwo zarysować m.in. w czasie intensywnego szorowania. Szczególnie niebezpieczne dla stali nierdzewnej są druciaki, po które chętnie sięgamy, by pozbyć się uporczywych zabrudzeń. O wiele lepszym wyborem będzie zwykła ściereczka z mikrofibry. Rysy na lodówce INOX mogą powstawać również w wyniku zabaw dzieci, które chętnie przyczepiają do lodówki magnesy i przesuwają je, nie zważając na ryzyko uszkodzenia powierzchni.

Rysy na lodówce INOX bywają skutkiem zabaw dzieci. Fot. Getty Images
Rysy na lodówce INOX bywają skutkiem zabaw dzieci. Fot. Getty Images

Jak usunąć rysy na lodówce INOX?

Do usunięcia rys na lodówce ze stali nierdzewnej można zastosować gotowy preparat dostępny w sklepach. Istnieje jednak prosty, domowy sposób, by pozbyć się uszkodzeń. Wystarczy wykorzystać ściereczkę z mokrofibry oraz trzy produkty, które każdy z nas ma w swoim domu:

  • wybielającą pastę do zębów,
  • szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem,
  • dowolny olej.
Ten sposób działa na rysy na lodówce INOX. Fot. Getty Images
Ten sposób działa na rysy na lodówce INOX. Fot. Getty Images

Jak przeprowadzić zabieg usuwania rys z lodówki?

Zabieg, dzięki któremu powierzchnia ze stali nierdzewnej odzyska dawny blask, należy przeprowadzić w trzech etapach.

  • Delikatnie wyszoruj zadrapania, używając pasty do zębów oraz szczoteczki z miękkim włosiem (twarde może spowodować jeszcze większe uszkodzenia).
  • Dokładnie wytrzyj powierzchnię lodówki wilgotną ściereczką z mikrofibry.
  • Wypoleruj naprawiany obszar, nacierając go olejem.

Cały proces pokazała na swoim koncie na Instagramie Liz Amaya z Brisbane:

Wypróbuj również na innych sprzętach

W ten prosty sposób pozbędziesz się rys i sprawisz, że powierzchnia lodówki ze stali nierdzewnej będzie ponownie gładka i błyszcząca. Pamiętaj jednak, że ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku niezbyt głębokich zarysowań. Możesz wykorzystać go również na innych błyszczących powierzchniach w domu, np. w czasie mycia okien, by pozbyć się zadrapań na szybach.

Wrzuć torebkę herbaty do zlewu. Będziesz w szoku!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także