Balkon i ogródOgródSą pewniakiem w każdym ogrodzie. Starożytni wierzyli, że mają wielką moc

Są pewniakiem w każdym ogrodzie. Starożytni wierzyli, że mają wielką moc

Od lat sadzę w ogrodzie lwie paszcze
Od lat sadzę w ogrodzie lwie paszcze
Źródło zdjęć: © Pixabay | _Alicja_
24.03.2024 09:35, aktualizacja: 24.03.2024 14:56

Zakochasz się w nich od pierwszego spojrzenia. Te rośliny to prawdziwe kolorowe lwice, a przy tym od wieków przypisuje się im niezwykłą symbolikę. Jaki i kiedy sadzić lwie paszcze?

Lwie paszcze często nazywane są także wyżlinem większym, a to za sprawą ich wyglądu, który od razu przykuwa wzrok. Najwyższe odmiany liczą sobie około 1 metra wysokości i są obsypane pąkami w najróżniejszych kolorach, które mogą z nami pozostać do wczesnej jesieni. Co warto wiedzieć o lwich paszczach? Te kwiaty od wieków sadzono w ogrodach nie bez powodu.

Kiedy sadzić lwie paszcze do gruntu?

Ogrodnicy uprawiają lwie paszcze na dwa sposoby, które dają takie same spektakularne efekty. Pierwsza metoda sadzenia tych kwiatów polega na wysiewie ich z nasion na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu do drugiej połowy maja można spodziewać się sadzonek lwich paszcz, które będą gotowe do posadzenia w ziemi. Jeśli jesteś ambitny i chcesz od początku ujarzmić te ogrodowe lwice, to koniecznie musisz pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz pikowaniu, a to zapączkuje w przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli zależy ci na tym, aby mieć na swoich rabatach urocze lwie paszcze, ale nie masz czasu na przygotowanie rozsad, to zakup gotowe sadzonki w maju. Najlepiej wsadzić je do gruntu po ustaniu przymrozków, których mogą nie przetrwać. Dzięki temu lwie paszczki pokażą się w szczycie sezonu, ale będą rozkwitać powoli przez długi czas.

Czego potrzebują wyżliny większe? Te "drapieżne" kwiaty zakwitną w pełnym słońcu oraz żyznej glebie o lekko kwasowym odczynie pH, ale to nie wszystko. Lwie paszcze wymagają systematycznego podlewania, które zapewni im stałą wilgoć, jak również nawożenia. Dzięki temu nie przylgną do nich choroby ani szkodniki, a warto wiedzieć, że niezwykle lubią je mszyce. Kluczowe w uprawie lwich paszcz jest także to, aby pozbywać się przekwitniętych kwiatostanów oraz odchwaszczać ich otoczenie, a odwdzięczą się feerią kolorów na długo.

Jaką moc mają lwie paszcze?

Lwie paszcze naprawdę mają wiele wspólnego z tymi egzotycznymi zwierzętami, a ich symbolika była znana już w starożytności. Ówcześni sadzili lwie paszcze w swoich ogródkach, okolicach domów lub przed zamkami, aby strzegły ich przed złymi żywiołami oraz innymi niepowodzeniami. Można wręcz powiedzieć, że lwie paszcze pełniły funkcję przede wszystkim obronne, a nie dekoracyjne. Na przestrzeni lat zmieniło się ich postrzeganie, a wiele osób w natłoku innych kwiatów ogrodowych zapomniało o nich na dobre. Teraz lwie paszcze wracają do łask i są mocnym pewniakiem oraz konkurentem dla innych roślin na działce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także