Balkon i ogródOgródTe warzywa można siać w marcu do gruntu. Przymrozki im niestraszne

Te warzywa można siać w marcu do gruntu. Przymrozki im niestraszne

Zawsze pamiętam o tym, co można siać w marcu
Zawsze pamiętam o tym, co można siać w marcu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | piyaset
11.03.2024 14:16

Uprawa przydomowego ogródka to niełatwy kawałek chleba, a ciężka praca nawet poza sezonem. Wczesną wiosną nie powinniśmy leniuchować, a zacząć przygotowania swoich grządek, ale także zaplanować wywiew warzyw. Co można siać w marcu? Te rośliny to twardzi zawodnicy, a nie zaszkodzą im nawet wczesnowiosenne przymrozki.

Jakie rośliny sadzimy w marcu? To pytanie towarzyszy wielu ogrodnikom, a czas goni nieubłaganie. Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od wiosny, która niesie ze sobą nie tylko dobrą pogodę, ale też nowy sezon wegetacyjny. Zamiast robić rozsady na parapetach, zasiej jak najwcześniej do gruntu i nie przejmuj się pogodą. Nawet jeśli w marcu zdarzy się aura niczym w "garncu", to twoje rośliny z pewnością wykiełkują.

Jak siać rośliny w marcu?

Zanim z radością złapiesz za nasiona, zastanów się, czy ziemia w twoim ogródku nadaje się pod tegoroczną uprawę. Bardzo często po sezonie jesienno-zimowym gleba jest jałowa i należy ją odpowiednio odżywić. Do tego najlepiej sprawdzą się naturalne wspomagacze w postaci kompostu lub biohumusu, ale także przekopanie grządek oraz wyrwanie chwastów. Sadzenie roślin wczesną wiosną wcale nie jest tak proste jak się wydaje, jeśli zależy nam na zdrowych i obfitych plonach latem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W drugim kroku przed wysiewem warzyw do gruntu warto podzielić grządki na rzędy, a następnie zaplanować, gdzie ma się znajdować konkretna odmiana. Dzięki temu unikniemy miszmaszu na działce, a odpowiednio zasiane w marcu warzywa będą wzajemnie i pozytywnie na siebie oddziaływać. Dopiero teraz musisz zastanowić nad tym, co siać w marcu do gruntu. Te warzywa wyrosną nawet podczas chłodnej temperatury.

Jakie warzywa można siać w marcu do gruntu?

Jeśli nadal zastanawiasz się, co sadzić w marcu i czy w ogóle twoja praca nie pójdzie na marne przez pogodę, to lepiej wrzuć na luz. Te warzywa wysiane w marcu znakomicie poradzą sobie podczas przymrozków, a nawet pod warstwą śniegu, jeśli zima nie powie ostatniego słowa. Do gruntu w tym miesiącu koniecznie zasadź cebulę, a obok niej pietruszkę oraz koper ogrodowy. W kolejnym rządku zasiej pora, groch oraz bób, a będziesz delektować się ich smakiem za kilka miesięcy. Co jeszcze siać w marcu? Nie zapomnij o rzodkiewce, szpinaku oraz marchewce, a z pewnością odwdzięczą się dużymi plonami.

W marcu koniecznie zasiej sałatę, ale też pasternak, jarmuż i selera, a nawet skorzonerę! Przy tych rozsadach koniecznie pamiętaj o ich regularnym podlewaniu oraz odchwaszczaniu, a nawet spulchnianiu ziemi. Dzięki takiej pielęgnacji w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach błyskawicznie zobaczysz kiełki zasianych warzyw w marcu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także