Sądziłam, że takich kosmetyków trzeba unikać. Nie miałam pojęcia, jak się mylę
Obecnie na rynku jest masa produktów, a producenci prześcigają się w obietnicach na etykietach. Często pod wpływem impulsu i chęci wyglądania młodo dajemy się na nie nabrać. Zdarza się też, że unikamy niektórych specyfików, ponieważ słyszeliśmy, że szkodzą. Tak właśnie narodziły się mity kosmetyczne.
30.11.2023 13:29
Każdemu zależy na świetlistej, gładkiej i młodej cerze. Jednak osiągnięcie dobrego stanu skóry jest trudne, ponieważ zadbać trzeba nie tylko o kosmetyki, ale też o dietę, zdrowie i sen. Jednak dobrze dobrane specyfiki mogą nam bardzo pomóc lub mocno zaszkodzić. Sprawdź, w jakie kłamstwa wierzysz i co tracisz.
Które kosmetyki pomijamy?
Podczas zakupów wiele osób długo zastanawia się nad tym, jaki kosmetyk wybrać. Zazwyczaj przeczytanie etykiety i znajomość opinii influencerek sprawia, że łatwiej jest podjąć decyzję. Obecnie prym wiodą ekologia i natura, co widać również w branży beauty. Firmy coraz cześciej stawiają na naturalne receptury oraz opakowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bardzo często słyszy się, że konserwanty zawarte w kosmetykach są szkodliwe. Dlatego z irytacją pomijamy te produkty, ale to błąd. Okazuje się, że te składniki są niezbędne i gwarantują nam bezpieczeństwo mikrobiologiczne preparatu. Każdy z pewnością wie, że kosmetyki mają swoją datę przydatności. Potem często zmieniają kolor i konsystencje, a w opakowaniach zaczynają się namnażać bakterie oraz grzyby. W takiej sytuacji używanie ich to prawdziwe proszenie się o katastrofę. Dlatego nie należy rezygnować z konserwantów, które działają tylko na naszą korzyść.
W jakie mity kosmetyczne wierzymy?
Zazwyczaj słyszymy je od mam lub koleżanek, które tak jak my są słabo doinformowane. Tego łańcuszka w stylu głuchego telefonu nie jest w stanie zatrzymać nikt, ponieważ dobre kłamstwo jest dla kobiet łatwiejsze do przyjęcia niż prawda. Tak właśnie jest z bakuchiolem, ponieważ przywarła do niego łatka roślinnego retinoidu.
Wiele osób odrzuca kosmetyki z retinolem, ponieważ według nich powoduje on podrażnienia. Jednak obydwa te stwierdzenia nie są prawdą. Bakuchiol jest antyoksydantem i nie wchodzi w reakcję z receptorami retinoidowymi, więc nie może być traktowany jako alternatywa dla retinolu. Może jednak zahamować nieco proces starzenia. Z kolei retinol jest szkodliwy tylko wtedy, kiedy nieumiejętnie się go używa.
Mity o filtrze przeciwsłonecznym są już klasykami, które dopiero w ostatnich latach zaczęto weryfikować. Stosowanie filtrów ich tylko latem jest dobrą, ale błędną praktyką. Powinniśmy stosować te kremy cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Promieniowanie UVA i UVB pojawia się nawet w deszczowe dni. Jeśli nie używać kremów ochronnych, twoja skóra szybciej się starzeje.
Jakie inne mity mieszają nam w głowach?
Rumiane policzki uznawane są za dziewczęce, urocze i zdrowe, ale czy na pewno takie są? W większości przypadków mogą zwiastować początek trądziku różowatego lub świadczyć o cerze naczynkowej. Rozszerzające się naczynia krwionośne to nic dobrego, a odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą je zniwelować.
Makijaż uchodzi od lat za szkodliwy na skóry, a często mamy lub babcie wprost kierują takie ostrzeżenia do córek i wnuczek. Okazuje się, że to tylko gadanie, które nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu to klucz do sukcesu, ale równie ważne jest prawidłowe zmywanie ich, czyli demakijaż. Należy zawsze robić go pod koniec dnia, przed pójściem spać.