UrodaSądziłam, że takich kosmetyków trzeba unikać. Nie miałam pojęcia, jak się mylę

Sądziłam, że takich kosmetyków trzeba unikać. Nie miałam pojęcia, jak się mylę

Te kosmetyki owiane zostały złą sławą, a to nie prawda.
Te kosmetyki owiane zostały złą sławą, a to nie prawda.
Źródło zdjęć: © Freepik
30.11.2023 13:29

Obecnie na rynku jest masa produktów, a producenci prześcigają się w obietnicach na etykietach. Często pod wpływem impulsu i chęci wyglądania młodo dajemy się na nie nabrać. Zdarza się też, że unikamy niektórych specyfików, ponieważ słyszeliśmy, że szkodzą. Tak właśnie narodziły się mity kosmetyczne.

Każdemu zależy na świetlistej, gładkiej i młodej cerze. Jednak osiągnięcie dobrego stanu skóry jest trudne, ponieważ zadbać trzeba nie tylko o kosmetyki, ale też o dietę, zdrowie i sen. Jednak dobrze dobrane specyfiki mogą nam bardzo pomóc lub mocno zaszkodzić. Sprawdź, w jakie kłamstwa wierzysz i co tracisz.

Które kosmetyki pomijamy?

Podczas zakupów wiele osób długo zastanawia się nad tym, jaki kosmetyk wybrać. Zazwyczaj przeczytanie etykiety i znajomość opinii influencerek sprawia, że łatwiej jest podjąć decyzję. Obecnie prym wiodą ekologia i natura, co widać również w branży beauty. Firmy coraz cześciej stawiają na naturalne receptury oraz opakowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardzo często słyszy się, że konserwanty zawarte w kosmetykachszkodliwe. Dlatego z irytacją pomijamy te produkty, ale to błąd. Okazuje się, że te składniki są niezbędne i gwarantują nam bezpieczeństwo mikrobiologiczne preparatu. Każdy z pewnością wie, że kosmetyki mają swoją datę przydatności. Potem często zmieniają kolor i konsystencje, a w opakowaniach zaczynają się namnażać bakterie oraz grzyby. W takiej sytuacji używanie ich to prawdziwe proszenie się o katastrofę. Dlatego nie należy rezygnować z konserwantów, które działają tylko na naszą korzyść.

W jakie mity kosmetyczne wierzymy?

Zazwyczaj słyszymy je od mam lub koleżanek, które tak jak my są słabo doinformowane. Tego łańcuszka w stylu głuchego telefonu nie jest w stanie zatrzymać nikt, ponieważ dobre kłamstwo jest dla kobiet łatwiejsze do przyjęcia niż prawda. Tak właśnie jest z bakuchiolem, ponieważ przywarła do niego łatka roślinnego retinoidu.

Wiele osób odrzuca kosmetyki z retinolem, ponieważ według nich powoduje on podrażnienia. Jednak obydwa te stwierdzenia nie są prawdą. Bakuchiol jest antyoksydantem i nie wchodzi w reakcję z receptorami retinoidowymi, więc nie może być traktowany jako alternatywa dla retinolu. Może jednak zahamować nieco proces starzenia. Z kolei retinol jest szkodliwy tylko wtedy, kiedy nieumiejętnie się go używa.

Mity o filtrze przeciwsłonecznym są już klasykami, które dopiero w ostatnich latach zaczęto weryfikować. Stosowanie filtrów ich tylko latem jest dobrą, ale błędną praktyką. Powinniśmy stosować te kremy cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Promieniowanie UVA i UVB pojawia się nawet w deszczowe dni. Jeśli nie używać kremów ochronnych, twoja skóra szybciej się starzeje.

Jakie inne mity mieszają nam w głowach?

Rumiane policzki uznawane są za dziewczęce, urocze i zdrowe, ale czy na pewno takie są? W większości przypadków mogą zwiastować początek trądziku różowatego lub świadczyć o cerze naczynkowej. Rozszerzające się naczynia krwionośne to nic dobrego, a odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą je zniwelować.

Makijaż uchodzi od lat za szkodliwy na skóry, a często mamy lub babcie wprost kierują takie ostrzeżenia do córek i wnuczek. Okazuje się, że to tylko gadanie, które nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu to klucz do sukcesu, ale równie ważne jest prawidłowe zmywanie ich, czyli demakijaż. Należy zawsze robić go pod koniec dnia, przed pójściem spać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także