PoradySprzątanieSama robię tabletki do zmywarki i oszczędzam pieniądze. Przepis jest banalny

Sama robię tabletki do zmywarki i oszczędzam pieniądze. Przepis jest banalny

Kobieta wkłada tabletkę do zmywarki
Kobieta wkłada tabletkę do zmywarki
Źródło zdjęć: © Getty Images | bymuratdeniz

11.01.2024 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tych czasach zmywarka to tzw. kuchenny niezbędnik, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Jej posiadanie wiąże się z kupowaniem specjalnych detergentów, które pozwalają czyścić naczynia i pielęgnować wnętrze urządzenia. Niestety tabletki do zmywarki to czysta chemia, której resztki pozostają na naszych naczyniach. Istnieje lepsza i bezpieczniejsza alternatywa dla tego detergentu!

Zmywanie ręczne nie jest już tak popularne jak kiedyś. Teraz większość z nas ma w swoim domu zmywarkę, która po ustawieniu odpowiedniego programu i aplikacji środka czyszczącego, jest w stanie umyć talerze na błysk. Niestety popularne tabletki do zmywarek to mieszanina detergentów, które nie są przyjazne i środowiska. Czy w takim razie mamy całkowicie zrezygnować z ich użycia? Nie do końca, gdyż sama woda nie jest w stanie usunąć tłuszczu i zanieczyszczeń z naczyń. O wiele lepiej wykonać domowy detergent, który będzie bezpieczny i skuteczny.

Co zawierają sklepowe tabletki do zmywarki?

Odwracając opakowanie z tabletkami, możemy dostrzec całą tablicę związków chemicznych. Skoro przeczytanie poszczególnych nazw jest nie lada wyzwaniem, nie ma co od nich oczekiwać, że pochodzą prosto z natury. Środki czyszczące mają dobre działanie, lecz trzeba pamiętać, że podczas płukania zawsze zostaje niewielka ilość detergentu, której woda nie jest w stanie usunąć. Pozornie czyste naczynia mają kontakt z jedzeniem, które następnie ląduje w naszym żołądku.

Jakie substancje trafiają do naszego układu pokarmowego? Detergenty rozpuszczające tłuszcz, enzymy odpowiedzialne za neutralizowanie białka, wybielacze usuwające zabrudzenia z naczyń, środki konserwujące i wiele, wiele innych. Warto zwrócić uwagę, że zużyta woda z resztkami tabletek ląduje w ogólnym obiegu i zanieczyszcza środowisko naturalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić domowe, ekologiczne tabletki do zmywarki?

Wykonanie domowych tabletek do zmywarki jest banalnie proste i nie generuje zbyt wielu kosztów. Jedna tabletka starcza na jedno standardowe mycie. Wyjątkiem są bardzo brudne naczynia, wtedy lepiej zaaplikować dwie kapsułki. Po skończonym programie naczynia będą lśniące, czyste a co najważniejsze wolne od szkodliwych substancji.

Jeśli zdecydujesz się na ich wykonanie, w potrzebne składniki najlepiej zaopatrzyć się na aukcjach internetowych, gdyż kupicie tam większe pojemności za niższą cenę. Główny składnik to soda kalcynowana, która jest pochodną sody oczyszczonej. Kolejny ze składników to tradycyjna soda oczyszczona, woda i kwasek cytrynowy. Przyda się również wielorazowa foremka na lód.

  1. Zacznij od zmieszania szklanki sody kalcynowanej z połową szklanki sody oczyszczonej i jedną czwartą szklanki kwasku cytrynowego.
  2. Mieszamy suche składniki i dolewamy pół szklanki wody. Masa ma mieć konsystencję mokrego piasku, dlatego jeśli jest zbyt sucha, dodajemy wody, a w przypadku, gdy zaczyna być zbyt lepka, dosypujemy sody oczyszczonej.
  3. Masę upychamy do foremek, tak by była zbita i wypełniała je aż po brzegi. Kostki odstawiamy na 5-6 godzin, aż całkowicie wyschną. Przechowujemy je w zamkniętym pudełku, poza zasięgiem dzieci.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także