PoradySprzątanieOdkryłam alternatywę dla tabletek i nabłyszczacza. Oszczędzam, a naczynia lśnią

Odkryłam alternatywę dla tabletek i nabłyszczacza. Oszczędzam, a naczynia lśnią

Moja zmywarka teraz myje naczynia na wysoki połysk.
Moja zmywarka teraz myje naczynia na wysoki połysk.
Źródło zdjęć: © Pixabay | jhenning

02.01.2024 09:00, aktual.: 02.01.2024 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmywarka jest jednym z urządzeń w domu, które ułatwia sprzątanie. Zrobi to o wiele szybciej oraz taniej niż ty, a do tego uchroni od długiego stania przy zlewie oraz marnowania litrów wody. Standardowe specyfiki czyszczące do zmywarek często nie dają sobie rady w starciu z mocnymi zabrudzeniami na naczyniach. Istnieje o wiele lepszy sposób na to, aby lśniły.

Jeśli myślisz, że umieszczenie w zmywarce naczyń, danie jakiegokolwiek preparatu i uruchomienie urządzenia wystarczy, to jesteś w błędzie. Rzadko zdarza się, że dostępne w sklepach środki chemiczne do mycia naczyń w zmywarkach zdają egzamin. Wtedy nie należy tracić nerwów lub domywać po urządzeniu naczyń, a zastosować domowe, ultramocne środki czyszczące.

Czym myć naczynia w zmywarce?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów dedykowanych do mycia naczyń w zmywarce. Producenci od lat prześcigają się w obietnicach oraz reklamach, podkreślając wyjątkowość swoich środków. Rzeczywistość natomiast jest zupełnie inna, a z praktyki wiemy, że niektóre słabo myją oraz nabłyszczają naczynia. Nie ma sensu wydawać pieniędzy, tracić nerwów oraz czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Standardowe tabletki do zmywarek zawierają w sobie fosforany, fenole, węglowodory oraz kwasy EDTA i NTA, które mają sprawnie uporać się z zaschniętym brudem oraz tłuszczem. W internecie roi się od domowych zamienników tych środków, a najczęściej stosowane są kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona. Z pewnością są to o wiele bardziej ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązania, ale mało kiedy po użyciu ich efekt jest zadowalający.

Najlepszy środek do mycia naczyń w zmywarce

Metoda mycia naczyń dr Huldy Clark to totalny game changer, po którym zaczną one wyglądać jak nowe. Znajduje się ona w książce "Przepisy i porady zdrowotne doktor Clark", która zawiera także wiele innych pomysłów na domowe porządki. Sposób ten polega na wykorzystaniu boraksu, czyli soli sodowej o zasadowym pH 9,5.

Zmywarka z dodatkiem tego środka błyskawicznie domyje naczynia.
Zmywarka z dodatkiem tego środka błyskawicznie domyje naczynia.© Freepik

Mało kto wie, że środek ten ma właściwości przeciwgrzybicze oraz antywirusowe, a oprócz skutecznego mycia naczyń może wspomóc także nasz organizm. Stosowany pod okiem lekarza pomoże w produkcji boru, który poprawi nasze funkcjonowanie. Bor pomaga wchłanianie witaminy D oraz wapnia, co wpływa na lepszą kondycję fizyczną i mniejsze problemy mięśniowo-kostne.

W czasie mycia naczyń w zmywarce boraks zmiękczy wodę, a dzięki temu lepiej doczyści brudne naczynia. Co ciekawe przełoży się to także na mniejszy osad kamienia w urządzeniu. Dzięki temu zmywarka będzie służyć ci dłużej bez awarii. Wystarczy wsypać do szufladki dwie miarki boraksu, czyli wypełnić nim pojemnik w około 2/3. Zamiast standardowego nabłyszczacza o niebo lepiej sprawdzi się natomiast ocet, który wystarczy wlać do przegródki na ten specyfik.

Zmywarkę uruchom na około 1 godzinę oraz ustaw wyższą temperaturę niż zwykle. Po zakończeniu mycia zauważysz różnicę nie tylko w lśniących naczyniach, ale też w zapachu. Aromat stęchlizny szybko zniknie, co niesie wiele korzyści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także