NewsySąsiad robi głośne imprezy? Zobacz, jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej

Sąsiad robi głośne imprezy? Zobacz, jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej

Nadszedł upragniony piątek. Możesz w końcu się wyspać. Okazuje się, że sąsiad ma inne plany i znów zorganizował imprezę. Zza ściany słychać głośną muzykę i wrzaski. Nie wiesz, jak z nim rozmawiać? Sprawdź, co grozi za zakłócanie ciszy nocnej.

Impreza w domu
Impreza w domu
Źródło zdjęć: © Getty Images, | The Good Brigade

Każdy z nas zasługuje na ciszę i spokój. Zwłaszcza w nocy, kiedy śpimy. Niestety, nie zawsze możemy się nią cieszyć. Zdarza się, że sąsiedzi organizują imprezy. Muzyka głośno gra, a zza ściany słychać wrzaski. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Masz dwie opcje — przejść się do sąsiada i poprosić go o zakończenie imprezy, a jeśli nie chcesz się z nim patyczkować, zadzwoń na policję. W Polsce obowiązuje cisza nocna. Regulacja obowiązuje zarówno w mieście, jak i na wsi. Co grozi za złamanie ciszy nocnej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matematyka z lego

Kiedy obowiązuje cisza nocna?

Cisza nocna to pojęcie umowne i należy do tzw. prawa zwyczajowego. Zostało ustanowione przez społeczeństwo, aby ułatwić funkcjonowanie w bloku czy domu wielorodzinnym. Choć na próżno szukać tego pojęcia w kodeksie cywilnym czy karnym, jest respektowane przez policjantów, a nawet przez sądy.

Kiedy obowiązuje cisza nocna? Wszystko zależy od statutu spółdzielni, jednak najczęściej zaczyna się o 22, a kończy o 6 rano. Uporczywe łamanie ciszy nocnej jest karalne. Na jaki przepis się powołać, jeśli sąsiad nie przestanie hałasować?

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny

Artykuł 51 kodeksu wykroczeń

Jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?

Zakłócanie miru domowego można zgłosić o każdej porze dnia. Jakie zachowania się w to wliczają? Głośne słuchanie muzyki, krzyki, płacz dziecka, remont, a nawet uporczywe szczekanie psa. Zanim zadzwonisz po policję, postaraj się załatwić tę sprawę polubownie. Zacznij od rozmowy. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Można się ze sobą dogadać. Pamiętaj jednak, że nikt nie ma wpływu na płacz dziecka czy szczekanie psa. Tutaj trzeba okazać wyrozumiałość, bowiem mandat czy rozmowa na nic się tu nie zda.

Jeśli jednak sąsiad nie będzie chciał współpracować i nadal będzie łamał zasady miru domowego, możesz zgłosić go na policję lub do straży miejskiej. Zakłócanie ciszy nocnej czy miru domowego wiąże się z wysokim mandatem. Kara zaczyna się od 20 zł, a kończy nawet na 5 tys. złotych. W skrajnych przypadkach może skończyć się aresztem, bądź ograniczeniem wolności do jednego miesiąca. Tak ciężka kara z pewnością powstrzyma sąsiada przed zakłócaniem ciszy nocnej.

Źródło: profinfo.pl