PoradyLajfhakiSąsiedzkie spory o mokre majtki. Czy można suszyć bieliznę na balkonie?

Sąsiedzkie spory o mokre majtki. Czy można suszyć bieliznę na balkonie?

suszenie prania na balkonie fot. Getty images / Quickwash samoobslužná prádelna na Rozcestí fb
suszenie prania na balkonie fot. Getty images / Quickwash samoobslužná prádelna na Rozcestí fb
11.04.2023 15:55

Wiosną rozpoczyna się sezon na suszenie prania na balkonie. Choć jest to praktyka dość powszechna, budzi wiele kontrowersji. Bywa również przyczyną sąsiedzkich sporów. Podpowiadamy, co na temat wywieszania mokrych ubrań na widok publiczny mówią przepisy.

Suszenie prania na balkonie jest praktykowane od lat. Choć coraz więcej gospodarstw domowych jest wyposażonych w suszarki bębnowe, wciąż nie brakuje osób, które stosują tę metodę. Jest szybka i skuteczna, a dodatkowo pozwala uwolnić przestrzeń wewnątrz mieszkania od suszarki zagracającej ją zimą oraz jesienią.

Czemu suszenie prania na balkonie wywołuje sąsiedzkie konflikty?

Wystawianie mokrego prania na balkon dla wielu osób jest normą, ale coraz częściej zdarza się, że budzi gwałtowny sprzeciw sąsiadów. Zdarza się, że osoby suszące mokre ubrania i bieliznę na balkonie, dostają liściki z żądaniem zaprzestania takich praktyk. Dlaczego? Jest kilka głównych powodów:

  • woda z mokrego prania kapie na balkony i okna sąsiadów; największe problemy sprawiają pod tym względem dywany oraz koce,
  • prześcieradła i pościel powieszone na balustradzie balkonu zasłaniają okna sąsiadów,
  • niektórych razi widok cudzej bielizny wystawionej na widok publiczny.
Suszenie prania na balkonie budzi wiele kontrowersji. Fot Getty Images
Suszenie prania na balkonie budzi wiele kontrowersji. Fot Getty Images

Co o suszeniu prania na balkonie mówią przepisy?

Balkon, a konkretnie jego wewnętrzna część, jest w przepisach traktowana jako fragment lokalu mieszkalnego. Teoretycznie możemy więc robić tam, co nam się podoba. W praktyce są pewne wyjątki. Jednym z nich jest palenie papierosów na balkonie. Sąsiedzi, którym przeszkadza dym z papierosów, mogą wystąpić do sądu o nakazanie zaprzestania immisji, powołując się na zapisy kodeksu cywilnego. Z kolei za opalanie się na balkonie np. topless (co może być uznane za zachowanie nieobyczajne) Straż Miejska może nałożyć na nas mandat. Jak na razie nie ma jednak żadnych regulacji, które pozwoliłyby na karanie kogokolwiek za suszenie prania na balkonie.

Suszenie prania na balkonie nie jest uregulowane prawem. Fot. Getty Images
Suszenie prania na balkonie nie jest uregulowane prawem. Fot. Getty Images

Spółdzielnie zabraniają suszenia prania na balkonie

Aby zapobiec sąsiedzkim sporom i uregulować kwestię suszenia prania na balkonie, wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na wprowadzenie specjalnych zapisów w regulaminach. Zdarza się, że całkowicie zabrania się wywieszania czegokolwiek na balkonach. Częściej wprowadzany jest jednak zakaz instalowania suszarek oraz sznurków umożliwiających suszenie prania poza obrębem balkonu, a także wywieszania bardzo mokrego prania, z którego cieknie woda. Spółdzielnie nie mają natomiast możliwości zakazania wywieszania na balkonie konkretnych rzeczy (np. budzącej największe kontrowersje bielizny). Tę kwestię, jak na razie, reguluje jedynie poczucie przyzwoitości każdego z lokatorów. Czasem wystarczy tylko nie umieszczać intymnych części garderoby na zewnętrznych sznurkach suszarki, by nie były widoczne i nie kłuły sąsiadów w oczy.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także