PoradyLajfhakiSiekam i zalewam, a potem pryskam tym cały ogród. Już zapomniałam, jak wygląda kleszcz

Siekam i zalewam, a potem pryskam tym cały ogród. Już zapomniałam, jak wygląda kleszcz

co odstrasza kleszcze, fot. Youtube/HowtoSurvive
co odstrasza kleszcze, fot. Youtube/HowtoSurvive
28.06.2023 18:21

Kleszcze, chociaż aktywne cały rok, szczególnie latem są prawdziwym utrapieniem. Trzeba się przed nimi odpowiednio zabezpieczać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia którąkolwiek z przenoszonych przez nie chorób. Podpowiadamy, co odstrasza kleszcze.

Te pajęczaki są wyjątkowo łakome. Można je złapać nie tylko podczas spacerów w lesie. Żerują też w parkach, na łąkach, trawnikach, a nawet w naszych ogrodach. Mogą kryć się też w przydomowych w tujach. Zdradzamy najskuteczniejsze sposoby na ochronę przed kleszczami.

Co odstrasza kleszcze?

Kleszcze to pasożyty, które mogą być nosicielami groźnej choroby — boreliozy. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są o tyle sprytne, że wcale nie czuć, kiedy wgryzają się w ciało, ponieważ robią to bezboleśnie. Odkrywasz to dopiero wtedy, kiedy mały napity napastnik zrobi się wybrzuszony i znajdziesz go na ciele swoim lub swojego zwierzaka. Na szczęście jest wiele sposobów na kleszcze. Ich stosowanie pozwoli ci skutecznie się przed nimi ochronić. Są to preparaty chemiczne, które możesz kupić w sklepie, oraz naturalne — do przygotowania samodzielnie. Co ciekawe, jeśli masz ogród, możesz też zasiać rośliny, które odstraszają kleszcze.

czy w ogrodzie są kleszcze fot. freepik
czy w ogrodzie są kleszcze fot. freepik

Domowy sposób na kleszcze

Jak wspomnieliśmy, odstraszacz na kleszcze śmiało możesz zrobić samodzielnie. Pewnie nawet się nie spodziewasz, że skuteczny środek masz w swojej kuchni. Mowa tu o cebuli, która jest nie tylko smaczna i aromatyczna, ale też świetnie odstraszy te uciążliwe pajęczaki. Jeśli nie chcesz używać cebuli, możesz zamienić ją na czosnek lub chrzan. Oto przepis na domowy oprysk na kleszcze, który skutecznie wykurzy je z twojego ogrodu. To bardzo uniwersalny środek, który zadziała też na mszyce i inne szkodniki.

  • Posiekaj 150 g wybranego spośród podanych wyżej warzyw.
  • Zalej je 5 lwody.
  • Odstaw na 12 godzin.
  • Przelej roztwór do pojemnika z dozownikiem.
  • Rozpyl na roślinach w ogrodzie i na trawniku.
wrotycz na kleszcze, fot. freepik
wrotycz na kleszcze, fot. freepik

Inne sposoby na kleszcze

Jeśli chcesz się ustrzec przed ugryzieniem kleszcza, spryskaj swoje ciało olejkiem zapachowym. Obrzydzają je zapachy: goździkowy, drzewa herbacianego, tymiankowy czy mięty pieprzowej. Kleszcze stronią od nich, więc jeśli będziesz pachnieć którymś z tych aromatów, nie zbliżą się również do ciebie. Dla psa zakup specjalne krople lub obroże — hitem tego lata są te zrobione z bursztynu, które są naturalną barierą przeciw kleszczom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także