Mogą pojawić się z dnia na dzień i zepsuć urlop. Są koszmarną zmorą plażowiczów
Wakacje nad wodą potrafią skutecznie uprzykrzyć sinice. Ich pojawienie się oznacza, że nici z kąpieli w morzu lub jeziorze. W tym roku nad Bałtykiem zamykano już kilka kąpielisk, a jeśli pogoda się nie zmieni, sytuacja może się powtarzać.
14.07.2023 18:13
Sinice to prawdziwa zmora miłośników wodnego szaleństwa. Te cyjanobakterie wydzielają związki toksyczne i zanieczyszczają wodę. Kiedy pojawią się na brzegu morza lub jeziora, kąpiele są zakazane. Plażowicze mogą tylko czekać, aż bakterie znikną. Do tego trzeba zwykle zmiany pogody.
Kiedy i gdzie mogą pojawić się sinice?
Pojawianie się sinic jest charakterystyczne dla całego basenu Morza Bałtyckiego. W minionym tygodniu bakterie zakwitły na kilku kąpieliskach w rejonie Zatoki Gdańskiej, ale w ciągu całego sezonu prawdopodobnie będą występować również w innych lokalizacjach. Te mikroorganizmy można spotkać także na kąpieliskach na jeziorach na terenie całej Polski. Do zakwitu sinic dochodzi zwykle, gdy temperatura wody przekracza 16-20 stopni Celsjusza, jest ciepło i nie ma gwałtownego wiatru. Nigdy nie wiadomo, jak długo zanieczyszczenie utrzyma się przy linii brzegowej. Aby sinice zniknęły, musi zmienić się pogoda (inny kierunek wiatru lub opady). Zwykle sinice powodują zamknięcie jednego kąpieliska 2-3 razy w sezonie na łącznie kilka dni, ale bywają lata, gdy problem występuje częściej. Tak było ostatnio w 2018 r., kiedy co rusz dochodziło do zakwitu sinic na polskim wybrzeżu Bałtyku.
Jak rozpoznać sinice?
Zakwit sinic w wodzie ławo rozpoznać. Pojawia się na niej charakterystyczny kożuch, który przybiera różne odcienie zieleni (od brudnej żółci aż do brązu). Woda przy brzegu przypomina rozlaną farbę, galaretkę lub zupę szczawiową. To bardzo specyficzny widok i choć morze wyrzuca na brzeg również inne mikroorganizmy, trudno pomylić je z sinicami. Jeśli widzisz w wodzie zielony nalot, jest niemal 100-procentowo pewne, że masz do czynienia z sinicami. Umiejętność rozpoznania ich jest szczególnie ważna, jeśli udajesz się nad jezioro. W wielu miejscach (na niestrzeżonych kąpieliskach) woda nie jest badana, a na plażach nie ma ratowników, którzy wywiesiliby czerwoną flagę informującą o zakazie kąpieli.
Dlaczego nie można się kąpać, kiedy w morzu są sinice?
Jak wspomnieliśmy, kiedy dochodzi do zakwitu sinic, na plaży wywieszana jest czerwona flaga informująca o zakazie kąpieli. Wejście do skażonej wody może spowodować dolegliwości takie jak wysypka lub zaczerwienienie spojówek. Z kolei nawet przypadkowe połknięcie wody, w której znajdują się sinice, może prowadzić do bólu brzucha, biegunki lub wymiotów.
Jak sprawdzić jakość wody nad morzem lub jeziorem?
Wodę na kąpieliskach nad Bałtykiem oraz nad jeziorami w całej Polsce bada Sanepid. Informacje o tym, gdzie aktualnie nie można się kąpać, są publikowane na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Znajdują się tam również szczegółowe opisy kąpielisk z informacjami o oferowanych nad wodą udogodnieniach.