PoradySprzątanieSmaruję pastą, a piekarnik sam się czyści. Teściowa chce wyciągnąć ode mnie przepis

Smaruję pastą, a piekarnik sam się czyści. Teściowa chce wyciągnąć ode mnie przepis

Jak dobrze wyczyścić piekarnik?
Jak dobrze wyczyścić piekarnik?
Źródło zdjęć: © Freepik | macniak
15.12.2023 18:32, aktualizacja: 16.12.2023 10:19

Wstyd się przyznać, ale do niedawna mój piekarnik był porośnięty grubą warstwą spalenizny i zaschniętego tłuszczu. Przy każdym użyciu czuć było niemiły zapach, który rozchodził się po całej kuchni, a czasami osiadał na jedzeniu! Detergenty ze sklepu nie pomagały, więc metodą prób i błędów przygotowałam mieszankę, która pozwoliła pozbyć się całego brudu. Nawet moja teściowa była w szoku i poprosiła mnie o recepturę.

Po każdym użyciu piekarnika należy dokładnie przemyć jego ścianki. Jeśli tego nie zrobimy, brud będzie się nawarstwiał, aż dojdzie do momentu, gdy usunięcie zabrudzeń będzie praktycznie niewykonalne. Jeśli tak jak ja zaniedbałaś sprawę, a teraz masz poważny problem, zdradzę ci przepis na genialną mieszankę czyszczącą.

Jak dbać o piekarnik, by wyglądał jak nowy?

Podstawowa zasada brzmi "nie odwlekaj czyszczenia na później". Tłuszcz i resztki jedzenia utrwalają się za każdym razem, gdy używasz piekarnika. Wkrótce pojawi się spalenizna, która wygląda nieestetycznie i jest szkodliwa dla naszej żywności. Podgrzewanie sprawia, że brud wydziela toksyczne opary, które śmierdzą i osiadają na jedzeniu.

Jeśli wkładasz coś do komory piekarnika, dobrze jest zabezpieczyć to papierem, rękawem do pieczenia czy tradycyjną pokrywką. Ścianki urządzenia nie pokryją się resztkami jedzenia, a ty będziesz mieć mniej sprzątania. Po wystygnięciu urządzenia dobrze przetrzeć wnętrze wilgotną ścierką z niewielką ilością płynu do naczyń. Takie drobne porządki po każdym użyciu uchronią cię od szorowania i irytacji. Jeżeli ten etap już dawno za tobą, a komora piekarnika ma sporo śladów przypaleń, koniecznie zastosuj poniższą mieszankę, którą przygotujesz samodzielnie w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowa receptura na pastę czyszczącą do piekarnika

Po co inwestować w drogie detergenty i mleczka czyszczące, skoro najlepszy środek do czyszczenia piekarnika znajduje się w twojej szafce kuchennej? Mowa o sodzie oczyszczonej, która rozpulchnia brud i pozwala go usunąć bez zbędnego szorowania. Samo zasypanie brudu sodą nie na wiele się zda, dlatego trzeba wykorzystać jej cały potencjał i wymieszać ją z kilkoma dodatkowymi składnikami.

Czyszczenie piekarnika domowym sposobem
Czyszczenie piekarnika domowym sposobem© Freepik | freepik

Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem? To bardzo proste! Zacznij od wyciągnięcia wszystkich elementów ruchomych jak kratka czy blacha do pieczenia. Przygotuj miseczkę i potrzebne składniki: pół szklanki sody oczyszczonej, łyżkę płynu do naczyń oraz kilka łyżeczek wody. Z mieszanki ma powstać gęsta masa, którą nacieramy spaleniznę. Pozostaw okład na 30 minut, a następnie spryskaj go wodą i odczekaj kolejny kwadrans. Po tym czasie weź myjak kuchenny i zacznij pocierać plamy, a po spaleniźnie nie będzie ani śladu! Rozpuściła się, podczas kiedy mieszanka leżała na ściankach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także