PoradyLajfhakiŚmierdzący insekt pcha się do domów. To już prawdziwa plaga

Śmierdzący insekt pcha się do domów. To już prawdziwa plaga

wtyk amerykański, fot. Getty Images
wtyk amerykański, fot. Getty Images

16.10.2023 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesienią, gdy temperatura znacząco spada, różne insekty pchają się do naszych domów w poszukiwaniu schronienia na zimę. Część z nich jest zupełnie niezauważalna i mało kto wie, że z nimi żyje. Są jednak takie okazy, które są nieco większe i trudno je przeoczyć. Przykładem może być wtyk amerykański, który ostatnio nawiedza domy i mieszkania.

Jak sama nazwa wskazuje, owad trafił do Polski poprzez transport wody, gdzie ukrywał się w sadzonkach iglaków sprowadzanych z USA. Obecnie w kraju jest kilkanaście różnych gatunków, lecz żaden z nich nie jest groźny i jadowity. Wtyk jest ciepłolubny, więc zrobi wszystko, by trafić do naszego przytulnego domu.

Wtyk amerykański w domu

Pochodzi z rodziny pluskwiaków, ale nie jest groźny dla człowieka. Jeśli czuje się zagrożony, to wydziela nieprzyjemny zapach, który odstrasza drapieżnika. Z tego właśnie powodu dobrze zadbać o to, by w naszym domu nie było żadnego przedstawiciela tego gatunku. Niemniej, jeśli go zobaczysz, nie obawiaj się, jego szczęki nie mają na celu cię pogryźć. Są przystosowane do wysysania soków z zielonych roślin. Robak jest zupełnie nieszkodliwy, ale potrafi odstraszyć zapachem.

Wtyk amerykański nie jest niebezpieczny, fot. Freepik
Wtyk amerykański nie jest niebezpieczny, fot. Freepik

Jak usunąć insekta z domu?

Istnieje kilka sposobów na odstraszenie wtyka z naszego mieszkania. Pierwsza sprawa to zapobieganie wtargnięciu do domu. Najlepiej założyć specjalne siatki w oknach, które uniemożliwiają, dostanie się insekta do wnętrza. Ta metoda jest zalecana nie tylko na wtyki, ale resztę robactwa, które próbuje znaleźć schronienie. Co jeśli jednak mamy kilka osobników w domu? Najłatwiej będzie wyłapać je ręcznie i wynieść na zewnątrz. Powstrzymaj się od zabijania, w końcu nie są niczemu winne!

Obraz

Tarczówka marmurkowata, czyli kuzynka wtyka

Łudząco podobny owad, to tarczówka, która również przybyła do naszego kraju z terenów Azji Wschodniej. Owad bardzo szybko się rozmnożył i podobnie jak wtyk, nie do końca zaakceptował chłodny klimat. Żeruje na roślinach ozdobnych, owocach czy warzywach, a po jego ugryzieniach mogą zostać małe brązowe plamy na roślinach. Nie ma w zwyczaju kąsać, a jedynie wydziela nieprzyjemny zapach w chwilach stresu. Pojawienie się tarczkówki w domu wymaga wyniesienia każdego osobnika na zewnątrz lub zastosowanie siatki na okna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także