Śmierdzący insekt pcha się do domów. To już prawdziwa plaga
Jesienią, gdy temperatura znacząco spada, różne insekty pchają się do naszych domów w poszukiwaniu schronienia na zimę. Część z nich jest zupełnie niezauważalna i mało kto wie, że z nimi żyje. Są jednak takie okazy, które są nieco większe i trudno je przeoczyć. Przykładem może być wtyk amerykański, który ostatnio nawiedza domy i mieszkania.
Jak sama nazwa wskazuje, owad trafił do Polski poprzez transport wody, gdzie ukrywał się w sadzonkach iglaków sprowadzanych z USA. Obecnie w kraju jest kilkanaście różnych gatunków, lecz żaden z nich nie jest groźny i jadowity. Wtyk jest ciepłolubny, więc zrobi wszystko, by trafić do naszego przytulnego domu.
Wtyk amerykański w domu
Pochodzi z rodziny pluskwiaków, ale nie jest groźny dla człowieka. Jeśli czuje się zagrożony, to wydziela nieprzyjemny zapach, który odstrasza drapieżnika. Z tego właśnie powodu dobrze zadbać o to, by w naszym domu nie było żadnego przedstawiciela tego gatunku. Niemniej, jeśli go zobaczysz, nie obawiaj się, jego szczęki nie mają na celu cię pogryźć. Są przystosowane do wysysania soków z zielonych roślin. Robak jest zupełnie nieszkodliwy, ale potrafi odstraszyć zapachem.
Jak usunąć insekta z domu?
Istnieje kilka sposobów na odstraszenie wtyka z naszego mieszkania. Pierwsza sprawa to zapobieganie wtargnięciu do domu. Najlepiej założyć specjalne siatki w oknach, które uniemożliwiają, dostanie się insekta do wnętrza. Ta metoda jest zalecana nie tylko na wtyki, ale resztę robactwa, które próbuje znaleźć schronienie. Co jeśli jednak mamy kilka osobników w domu? Najłatwiej będzie wyłapać je ręcznie i wynieść na zewnątrz. Powstrzymaj się od zabijania, w końcu nie są niczemu winne!
Tarczówka marmurkowata, czyli kuzynka wtyka
Łudząco podobny owad, to tarczówka, która również przybyła do naszego kraju z terenów Azji Wschodniej. Owad bardzo szybko się rozmnożył i podobnie jak wtyk, nie do końca zaakceptował chłodny klimat. Żeruje na roślinach ozdobnych, owocach czy warzywach, a po jego ugryzieniach mogą zostać małe brązowe plamy na roślinach. Nie ma w zwyczaju kąsać, a jedynie wydziela nieprzyjemny zapach w chwilach stresu. Pojawienie się tarczkówki w domu wymaga wyniesienia każdego osobnika na zewnątrz lub zastosowanie siatki na okna.