Sprawdź szuflady. Za tę książeczkę z PRL możesz dostać nawet 26 tysięcy
Przeszukując domowe schowki i robiąc gruntowne porządki, można czasem trafić na prawdziwy skarb. Często jest to rodzinna biżuteria, pieniądze, wzruszające listy, a czasem dokumenty, które pamiętają jeszcze czasy PRL-u. Wiadomo, że zazwyczaj bardziej zainteresuje nas odnaleziona biżuteria lub pieniądze, ale jak się okazuje stare dokumenty również mogą być dużo warte! Tak właśnie jest w przypadku książeczki na przedpłatę Fiata. Dowiedz się, ile za nią dostaniesz.
09.01.2024 16:46
Charakterystyczne książeczki na przedpłatę Fiata były w czasach PRL-u niezwykle popularne. Chcąc w tym czasie mieć samochód, trzeba było mieć taką książeczkę. Może nawet o tym nie wiesz, ale twoi rodzice czy dziadkowie zapewne też takie posiadali. Warto zatem poszukać w domowych zakamarkach tejże książeczki, ponieważ nawet w dzisiejszych czasach może być dużo warta!
Ile jest warta taka książeczka?
Okazuje się, że posiadacze książeczek, na których widnieją potwierdzenia dokonywanych wpłat w celu zakupu samochodów takich jak Fiat 126p lub Fiat 1500, mogą otrzymać od Ministerstwa Finansów rekompensatę. Jak informuje Fakt:
Warunki otrzymania pieniędzy
Jak podaje ministerstwo Finansów, w latach 1982-1985 aż 342 tysięcy wpłacających nie odebrało z fabryki swojego Fiata 126p lub Fiata 1500. Chociaż w dzisiejszych czasach posiadaczy starych książeczek może być nadal dużo, to niestety tylko nieliczni będą mogli otrzymać za nie rzeczywistą rekompensatę. Ministerstwo Finansów zobowiązało się do wypłat pieniędzy osobom, które bez żadnych przerw wpłacały środki na książeczkę, ale samochodu ostatecznie nigdy nie otrzymały. Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem tego dokumentu, ale ktoś z rodziny auto jednak odebrał, to niestety — te pieniądze cię nie dotyczą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uzyskać rekompensatę od Ministerstwa?
Każdy posiadacz książeczki, który regularnie dokonywał wpłat i nie odebrał nigdy wcześniej swojego samochodu, powinien z dowodem osobistym oraz książeczką udać się do oddziału Banku PKO BP. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, to bank wraz z odsetkami i rekompensatą zwróci kwotę widniejącą na książeczce.
Jeśli jednak martwisz się, że wszystko przepadło, ponieważ pierwotni właściciele książeczki zmarli, to nie musisz się tym przejmować. Jeżeli właściciel książeczki nie żyje, to o rekompensatę pieniężną z książeczki mogą ubiegać się jego spadkobiercy. Dodatkowo czas na odebranie pieniędzy jest jak na razie nieograniczony. Ministerstwo nie wyznaczyło określonego terminu zakończenia wypłat rekompensat.