PoradyLajfhakiPłacąc kartą, nie bierzesz potwierdzenia? Robisz błąd, który może słono kosztować

Płacąc kartą, nie bierzesz potwierdzenia? Robisz błąd, który może słono kosztować

"Czy drukować potwierdzenie?" - to zdanie wypowiadane przez każdego kasjera tuż po zapłaceniu kartą. Większość z nas rezygnuje z zabierania wydruku. Okazuje się, że to błąd, który może nas wiele kosztować.

Płatność kartą nie zawsze przebiega zgodnie z planem.
Płatność kartą nie zawsze przebiega zgodnie z planem.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Clay Banks

28.11.2023 | aktual.: 28.11.2023 19:26

W trakcie pandemii koronawirusa płatność kartą stała się czymś tak oczywistym, że do dziś mało kto nosi przy sobie gotówkę. Wielu z nas nie zabiera ze sobą nawet portfela, bowiem płatności można dokonać za pomocą telefonu, a aplikacja mObywatel zastępuje dowód i prawo jazdy. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy przyłożyć telefon, żeby zapłacić za zakupy. Po wydruku paragonu kasjer proponuje nam wydruk potwierdzenia płatności. Dla wielu z nas to nic nieznacząca formułka. Okazuje się, że odmowa wzięcia potwierdzenia może nas słono kosztować.

Nie bierzesz potwierdzenia płatności? Popełniasz duży błąd

Przykładasz kartę do terminala, a płatność nie chce przejść? Ponawiasz próbę pomimo tego, a terminal znowu odrzuca płatność? To bardzo częsta sytuacja i wbrew pozorom, nie jest związana z brakiem odpowiedniej kwoty na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej jest to kwestia związana z chwilową przerwą w dostawie prądu. Zdarza się, że terminale tracą połączenie z bankiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po czasie okazuje się, że sprzęt pobrał z konta zwielokrotnioną należność, co oznacza, że zapłaciliśmy za towar znacznie więcej, niż powinniśmy. Jak odzyskać stracone pieniądze? Potrzebujesz potwierdzenia płatności, czyli druku, który większość z nas wyrzuca do kosza albo w ogóle nie bierze go od kasjera. Bez tego wydruku bank nie przyjmie reklamacji, a co za tym idzie, nie odzyskasz straconych pieniędzy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w szale świątecznych zakupów.

Jak płacić telefonem?

Smartfony to już nie tylko urządzenia, które umożliwiają nam kontakt telefoniczny. W obecnych czasach wszystko można załatwić za pośrednictwem telefonu. Dzięki aplikacji mObywatel nie musisz już nosić ze sobą dowodu, prawa jazdy czy recepty, bowiem wszystkie informacje na twój temat znajdują się w aplikacji. To jeszcze nie wszystko. Umawianie wizyt w ZUS-ie nie będzie już konieczne, ponieważ możesz skontaktować się z instytucją z poziomu aplikacji.

Coraz więcej osób rezygnuje z noszenia karty płatniczej. Wiele modeli smartfonów jest wyposażona NFC, czyli opcję umożliwiającą bezdotykowy transfer plików. To dzięki NFC możesz dokonywać płatności telefonem. Jak uruchomić tę opcję? Przejdź do ustawień telefonu, a następnie odszukaj opcję "włącz NFC". Po jej włączeniu będziesz mógł bez przeszkód płacić telefonem.

kartapłatność zbliżeniowakarta bankowa