Sprawdzone triki od tirowca. Patenty na senność za kierownicą, które szybko cię obudzą
Kiedy przed nami długa podróż za kółkiem, jest to wyzwanie nie tylko dla umiejętności, ale i wytrzymałości. Szczególnie jeśli mamy w planie jazdę w nocy, to naszymi największymi wrogami będą niewyspanie oraz zmęczenie. Sprawdź patenty na senność za kierownicą, a na pewno nigdy nie zaśniesz w nieodpowiednim momencie.
25.07.2023 17:25
Jazda samochodem na dalekie trasy wymaga dużej wprawy i zręczności kierowcy, aby bezpiecznie dojechać do celu. Nie warto wtedy popisywać się swoimi zdolnościami lub brać na siebie tak dużej odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje oraz współpasażerów. Chwila nieuwagi lub rozproszenia może mieć tragiczne konsekwencje.
Dlaczego chce się spać za kółkiem?
Powodem senności jest zazwyczaj zmęczenie lub niewyspanie, kiedy cały dzień np. intensywnie zwiedzaliśmy dane miejsce i wstaliśmy bardzo wcześnie. Dodatkowo najadanie się przed drogą również nie pomaga w prowadzeniu pojazdu. Zazwyczaj po posiłku przychodzi ogromna ochota na drzemkę, ponieważ organizm swoją energię kieruję na trawienie. Ciepła temperatura we wnętrzu samochodu również rozleniwia i zachęca do spania, dlatego nigdy nie ubieraj się na podróż w grube rzeczy. Pogoda to czynnik niezależny od nas, ale ma niebagatelne znaczenie, kiedy wsiadamy za kółko. Niskie ciśnienie ogranicza wymianę tlenu w organizmie, przez co mocniej odczuwamy senność. Upał, który nagrzewa wnętrze auta, również zachęca do spania, a deszcz sprawia, że podróż staje się stresująca. Monotonna jazda np. autostradą szybko daje oznaki zmęczenia, ponieważ dynamika i prędkość samochodu są cały czas jednostajne.
Najlepsze patenty na senność za kierownicą
- Sen to najlepszy lekarz — kiedy tylko odczuwasz pierwsze jego oznaki, to zjedź na najbliższy parking. Drzemka (nawet kilkunastominutowa) potrafi zdziałać cuda i szybko zregenerować organizm. Ten czas pozytywnie wpłynie na pomyślny dojazd do celu.
- Częste postoje to również dobry pomysł na odpoczynek oraz rozprostowanie nóg.
- Energetyzujące napoje (np. kawa, yerba mate, mocna herbata bez cukru) szybko pobudzą organizm i zniwelują uczucie senności.
- Przekąski pomogą w walce ze snem. Najlepiej od czasu do czasu zjeść paluszki, słonecznik, winogrona, batonika, a nawet czekoladę.
- Klimatyzacjai tryb chłodzenia to znakomity sposób na pobudzenie się. Zimne powietrze szybko orzeźwi, przez co sen odejdzie w niepamięć.
- Śpiewanie piosenek powinno pomóc, szczególnie kiedy włączymy ulubioną playlistę.
- Rozmowa to najprostszy sposób, jeśli mamy współpasażerów. Warunek skuteczności jest jeden: należy w niej aktywnie uczestniczyć.