InspiracjeStarożytni tez mieli roboty i komputery. Niektóre technologie trudno wyjaśnić

Starożytni tez mieli roboty i komputery. Niektóre technologie trudno wyjaśnić

Pierwszy budzik powstał 400 lat p.n.e.
Pierwszy budzik powstał 400 lat p.n.e.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Patric
15.11.2023 17:40

Trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona czy komputera. Zapominamy, że oba te urządzenia są z nami od zaledwie dwudziestu lat. Okazuje się, że ta technologia nie jest tak nowa jak mogłoby się wydawać, bowiem była znana już starożytnym.

Mogłoby się wydawać, że komputery, baterie, smartfony czy roboty powstały niedawno i są twardym dowodem na to, że największy postęp technologiczny miał miejsce czterdzieści lat temu. Musimy wyprowadzić was z błędu, bowiem były one znane już w czasach starożytnych.

Zaskoczeni? To dopiero początek. Pierwsze operacje plastyczne miały odbyły się starożytnym Egipcie. Już wtedy ówcześni lekarze prostowali złamane nosy, a Rzymianie wynaleźli materiał, który jest twardszy od współczesnego betonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starożytne technologie, które zrewolucjonizowały współczesny świat

Pierwszym urządzeniem, które uznawane jest za komputer, był ENIAC. Uruchomiono go po raz pierwszy w 1943 roku, a prace nad maszyną trwały dwa lata. Jak się okazuje, aparaty obliczeniowe były znane już starożytnym Grekom. W 1901 roku na greckim statku odnaleziono 2100-letni mechanizm z Antykithir, który pozwalał określić położenie Słońca, Księżyca oraz czterech planet znajdujących się najbliżej Ziemi.

Roboty, które wiele osób uważa za zagrożenie dla gatunku ludzkiego, są symbolem naszych czasów. Postęp technologiczny doprowadził do rozwoju sztucznej inteligencji, jednak pierwsze roboty zaprojektowano w antycznej Grecji. Za ojca robotyki i mechaniki uznaje się Archytasa z Tarentu, który tysiące lat temu wynalazł samobieżne urządzenie latające. Wedle niektórych źródeł, maszyna potrafiła przelecieć aż 200 metrów.

Budziki wynaleziono 400 lat przed naszą erą

Wstanie do pracy wiąże się z koniecznością nastawienia budzika. Zastanawiasz się, jak udawało się to cywilizacjom, które nie miały żadnej styczności z elektroniką? Śpieszymy z odpowiedzią. Ten problem miał rozwiązać Pluton na 400 lat przed naszą erą. Filozof zaprojektował zegar wodny. O określonej godzinie woda zaczynała wypierać powietrze, przez co z urządzenia wydobywał się głośny gwizd.

Automaty z przekąskami i ciepłymi napojami znajdują się na terenie każdego ośrodka sportowego. To urządzenie powstało kilka tysięcy lat temu, jednak wewnątrz automatu nie znajdowały się przekąski, a woda święcona. Należało wrzucić monetę, która spadała na dźwignię, a ta otwierała zawór z poświęconą wodą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także