NewsyTo miasteczko żegna słońce. Przez ponad dwa miesiące będzie pogrążone w mroku

To miasteczko żegna słońce. Przez ponad dwa miesiące będzie pogrążone w mroku

Amerykańskie miasteczko Utqiagvik (dawne Barrow) zatonie w ciemności na 65 dni. 18 listopada rozpocznie się noc polarna, która potrwa ponad dwa miesiące. Następny wschód słońca nadejdzie dopiero 22 stycznia 2024 r.

Domy w mieście Barrow na Alasce
Domy w mieście Barrow na Alasce
Źródło zdjęć: © Getty Images | GeorgeBurba

15.11.2023 12:38

Noc polarna to zjawisko występujące wyłącznie w obszarach znajdujących się na szerokości geograficznej wyższej niż 67°23' obu półkul. W trakcie nocy polarnej przez całą dobę jest ciemno. To wyjątkowo trudny okres dla mieszkańców południowej Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii, a także Alaski, bowiem słońce wschodzi dosłownie na chwilę.

W amerykańskim miasteczku Utqiagvik (nazywanym niegdyś Barrow) 18 listopada rozpocznie się noc polarna, która potrwa do 22 stycznia 2024 r. Przed 65 dni miasto będzie pogrążone w mroku. Wyjaśniamy, na czym polega zjawisko nocy polarnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest noc polarna?

Noc polarna to zjawisko polegające na tym, że na danej szerokości geograficznej przez całą dobę panuje zmrok. Wówczas słońce znajduje się poniżej linii horyzontu, dwadzieścia cztery godziny na dobę przez określoną ilość dni. W przypadku Barrow noc będzie trwała 65 dni.

Nie oznacza to, że miasto pogrąży cię w całkowitym mroku. Przed kilka godzin będzie panował tam zmierzch, Stanie się on odpowiednikiem "dnia" w trakcie trwającej nocy polarnej, bowiem rozproszone promienie słońca dotrą do wyższych warstw atmosfery.

Nieustanna noc odbija się na zdrowiu mieszkańców. W tym szczególnym czasie odczuwają oni przemęczenie i znużenie, a niedobór witaminy D przyczynia się do pogorszenia nastroju, co w skrajnym wypadku może doprowadzić do depresji.

Gdzie wstępuje noc polarna?

Noc polarna występuje na obszarach południowych i północnych, które znajdują się blisko obu biegunów. Pojawia się więc w krajach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone (Alaska), Australia (Tasmania), Nowa Zelandia (Wyspa Południowa), Rosja, Norwegia, Finlandia i Szwecja.

To zjawisko występuje także na Islandii, jednak ze względu na to, że państwo znajduje się przy granicy kręgu polarnego, słońce pojawia się tam na dłużej. "Dzień" trwa tam ok. czterech godzin. W tym szczególnym czasie można podziwiać zorzę polarną, która widoczna jest na terenach niezabudowanych.