Storczyk po przesadzeniu stracił wszystkie kwiaty. Więcej nie popełnię błędu
Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które zdobią egzotycznymi kwiatostanami nasze parapety. Postawione w domu dodają mu eleganckiego charakteru, ale wiele osób ma problem z ich pielęgnacją. Kluczowe dla pięknie kwitnącego storczyka jest przesadzanie.
Orchidea to prawidłowego i bujnego rozwoju potrzebuje wielu składników odżywczych, ale też odpowiedniego podłoża, dostępu do światła oraz poziomu wilgoci. Mało kto pamięta o regularnym przesadzaniu storczyków, które jest dla nich niezwykle ważne. Wiele osób nie wie, jak poprawnie wykonać ten zabieg, przez co orchidea gubi swoje pąki i nie wygląda dobrze.
Jak dbać o storczyka? Oto kompendium wiedzy o jego przesadzaniu
Ile osób, tyle porad na temat tego, jak prawidłowo pielęgnować storczyka. Znacznie się od siebie różnią, więc pora uporządkować tę wiedzę. Przesadzanie rośliny zależy głównie od jej podłoża, które z biegiem czasu staje się jałowe i słabo utrzymuje wilgoć w doniczce. Bardzo często korzenie storczyków rosną zbyt szybko, co również wpływa na wcześniejsze jego przesadzanie. Choroby oraz szkodniki też mają ogromne znaczenie dla kondycji storczyka, który wymaga wtedy naszej szczególnej uwagi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!
Z pewnością zastanawiasz się nad tym, kiedy jest najlepszy czas do przesadzenia storczyka. To ma dla rośliny niebagatelne znaczenie. Orchidea może być przesadzana zarówno przed, jak i po kwitnieniu, a szczególnie zaleca się robić to wiosną. Przed wypuszczeniem pąków storczyk zdąży się zaaklimatyzować w nowym podłożu, a ten kwitnący będzie wymagał od nas nieco większej opieki. Jeśli zrzuci pąki, to nie warto martwić się tym na zapas, ponieważ jest to całkowicie naturalna reakcja orchidei na nowe środowisko.
Jak przesadzić storczyka?
Do wykonania tego zabiegu będzie potrzebna nam nowa doniczka dla storczyka, która powinna być dla niego odpowiednio dopasowana. Najlepiej wybrać tę rozmiar lub dwa większą, ponieważ w przeciwnym razie orchidea zacznie produkować korzenie, a nie kwiaty. Materiał doniczki również ma ogromne znaczenie, a roślinie najlepiej będzie się rosło w szkle lub plastiku. Ziemia dla storczyka to również niezwykle ważny temat, który gwarantuje bujne kwitnienie. Najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym mieszankę przeznaczoną dla orchidei, która w swoim składzie będzie zawierać włókna kokosowe, torf, korę pinii, ale też perlit oraz keramzyt.
Przed przesadzeniem należy ostrożnie wyjąć storczyka z doniczki, a następnie oczyścić jego korzenie z ziemi, jak również pozbyć się tych przegniłych lub przesuszonych. To idealny moment, aby porządnie przypatrzeć się roślinie oraz wyłapać wszystkie szkodniki i choroby żerujące na orchidei. Jeśli wszystko jest w porządku, to wsypujemy do doniczki warstwę drenażu oraz ziemię, a dopiero potem wkładamy do niej storczyka. Teraz pozostaje przysypać go warstwą podłoża i poczekać około 3 dni z podlewaniem. W tym czasie roślina szybko się zregeneruje, co przełoży się na obfite jej kwitnienie przez cały sezon.