Mamy styczeń, a grudnik nadal nie zakwitł? To wina doniczki
Kwiaty te od lat kwitną w okresie zimowym, przez co zyskały sobie sympatię wielu hodowców. Wyglądają egzotycznie ze względu na liście oraz dzwonkowate kwiatostany w najróżniejszych kolorach. Bardzo często grudnikiem jest niemały kłopot, ponieważ mimo upływu czasu i starań nie chce kwitnąć. Co wtedy?
Grudnik nie jest wymagający w uprawie, ale wielu ma z nim niemały problem. W efekcie bardziej przypomina kaktusa, a my czekamy na jego pierwsze pąki. Przyczyn ich braku może być wiele, ale jedna z nich jest szczególnie ważna.
Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?
Bardzo często grudnik nazywany jest kaktusem Bożego Narodzenia lub szlumbergerą, a pochodzi z tropików, gdzie rośnie na drzewach lub skałach. Z tego powodu najlepiej będzie się czuł w półcieniu lub na stanowisku o rozproszonym świetle. Mocne promienie słoneczne mogą być dla grudnika śmiertelnym zagrożeniem i prowadzić nie tylko do braku kwiatostanów, ale też zmarnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!
Nie bez znaczenia jest także temperatura w pomieszczeniu, a najlepiej jeśli będzie ona wynosić około 10 stopni Celsjusza w zimie, a blisko 20 stopni latem. Kiedy grudnik stoi w jednym miejscu, to nie należy go przestawiać z kąta w kąt, ponieważ to tylko pogorszy sprawę. W efekcie na roślinie nie pojawią się pąki. Podlewanie to kolejny istotny element pielęgnacji szlumbergery. Nie należy przelewać rośliny, ponieważ może to doprowadzić do pleśni lub gnicia korzeni.
Dlaczego grudnik nie kwitnie?
Mało kiedy pamiętamy o przesadzaniu roślin, a przecież to równie ważny zabieg w uprawie kwiatów. Dobór odpowiedniej ziemi to nie wszystko, ponieważ ogromne znaczenie ma doniczka. Nie chodzi tutaj o jej kolor lub wzór, to najmniej istotne dla grudnika elementy. Korzenie tej rośliny nie są zbyt duże, przez co nie potrzebują wiele. Jeśli twój grudnik ma zbyt dużą doniczkę, to nic dziwnego, że nie kwitnie. Nikt nie chodziłby długo w za dużych butach. Co więcej, może mieć ona negatywny wpływ na roślinę, ponieważ na dużej powierzchni często zbiera się woda.
Grudnikowi będzie o wiele lepiej, jeśli przesadzisz go do mniejszej (ale nie zbyt małej) doniczki. Wtedy zobaczysz, że roślina wróci do życia, czyli lepszego kwitnienia. Raz na jakiś czas wystarczy tylko wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce, a roślina "obudzi się" sama.
Niekiedy warto jej pomóc, a domowe odżywki sprawdzą się do tego najlepiej. Nie trzeba robić wiele, a wystarczy wyciśnięty sok z pomarańczy, który sprawi, że na roślinie szybko pojawią się pąki. Mała ilość soku podawana roślinie raz na tydzień przyniesie spektakularne rezultaty. Pierwsze kwiatostany powinny pojawić się już po 3 tygodniach.