DomRośliny doniczkoweWystarczyło kilka minut. Po tym nawozie storczyka zasypała lawina pąków

Wystarczyło kilka minut. Po tym nawozie storczyka zasypała lawina pąków

Domowy nawóz do storczyków
Domowy nawóz do storczyków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.01.2024 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Utarło się, że są bardzo kapryśne i trudne w uprawie. Prawda jest taka, że wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby roślina co roku obsypywała się kwiatami.

Storczyki wcale nie są tak wymagające, jak się je przedstawia. Wystarczy zapewnić im odpowiednią ziemię i stanowisko, aby łodyga obsypała się pięknymi kwiatami. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Większość z nas robi to źle, co doprowadza do przelania.

Chcesz, żeby twój storczyk zakwitł w tym roku wyjątkowo obficie? Skorzystaj z poniższych wskazówek, a roślina obsypie się kwiatami jak nigdy wcześniej.

Jak pielęgnować storczyka?

Storczyk to bardzo delikatna roślina, która wymaga specjalnego traktowania. Najważniejszym aspektem jest ziemia. Powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna. Zasadź storczyka w mieszance z torfu, włókna kokosowego i keramzytu. Kwiat nie powinien wzrastać w "normalnej" doniczce. Korzenie storczyków potrzebują stałego dostępu do promieni słonecznych, dlatego też sadzi się je w przezroczystych osłonkach.

Jakie stanowisko będzie najlepsze? Jak już wspomnieliśmy, storczyk potrzebuje dużo słońca. W sezonie jesienno-zimowym można postawić go na nasłonecznionym parapecie, zaś wiosną i latem trzeba przestawić go w miejsce, na które nie pada mocne światło. Intensywne promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia rośliny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A co z podlewaniem? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Korzenie storczyka są bardzo delikatne, a przy tym potrzebują dużo wody. Zwykłe podlewanie nie zda tutaj egzaminu. Miłośnicy storczyków zalecają kąpiele wodne. Doniczkę wraz z rośliną należy umieścić w misce z przegotowaną wodą i pozostawić ją tak na 10 minut. Zabieg należy powtarzać nie częściej niż raz w tygodniu.

Domowy nawóz do storczyków. Działa cuda, a kosztuje grosze

Chcesz, żeby twój storczyk pięknie zakwitł? Przygotuj domowy nawóz do storczyków. Składniki, których potrzebujesz do przygotowania odżywki, masz już w domu. To woda i... łupiny cebuli. Mało kto wie, ale można przygotować z nich fantastyczny nawóz do roślin. W tym niepozornym odpadzie znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych takich jak mangan, potas, miedz, żelazo czy witaminy z grupy B.

Jak przygotować nawóz? Wyciągnij słoik i wrzuć do niego łupiny z 3-4 cebul. Zalej je litrem ciepłej, ale nie gorącej wody. I to wszystko! Jak widzisz, przygotowanie nawozu zajmie ci zaledwie kilka minut. Teraz pozostaje zaczekać. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne i zimne miejsce na całą dobę. Tak przygotowany nawóz jest od razu gotowy do użycia. Stosuj go raz w tygodniu, a w niedługim czasie zauważysz, że storczyk wypuszcza pierwsze pąki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także