PoradyLajfhakiStosowałam nawozy, a róże i tak nie kwitły. Wystarczyły 3 kroki, aby obsypały się kwiatami

Stosowałam nawozy, a róże i tak nie kwitły. Wystarczyły 3 kroki, aby obsypały się kwiatami

Róże nie chcą kwitnąć, fot. Youtube/JapanBackpackersXpress
Róże nie chcą kwitnąć, fot. Youtube/JapanBackpackersXpress
09.06.2023 16:43

Róże są od wielu lat najbardziej lubianymi oraz najczęściej uprawianymi kwiatami w ogrodach. Dodatkowo nieustannie zachwycają rozmaitymi kolorami oraz kształtami kwiatostanów. Jednak często zdarza się, że nie wypuszczają pąków. Sprawdź, dlaczego róże nie chcą kwitnąć.

Uprawa róż nie jest trudna i zazwyczaj każdy ogrodnik potrafi sobie z nimi poradzić. Mimo to często długo nie kwitną, przez co tracą cały urok, a przyczyny tego mogą być różne. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie poprawić ich stan, aby przez długi czas cieszyły nasze oczy.

Przyczyny braku kwitnienia róż

Kwiaty te występują w wielu kolorach i odmianach, przez co można je spotkać w wielu ogrodach lub parkach. Natomiast czerwiec jest miesiącem ich kwitnienia, który trwa aż do późnej jesieni. Czasem jednak pąki nie pojawiają się ze względu na następujące błędy w uprawie:

  • małe nasłonecznienie: to najczęściej spotykany powód braku kwiatostanów. Roślina ta potrzebuje dużo słońca i ciepła;
  • niewłaściwe podłoże: gleba mokra i ciężka skutecznie marni róże, które potrzebują ziemi przepuszczalnej oraz żyznej, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym;
  • nieregularne przycinanie: to również ma ogromny wpływ na skąpe kwitnienie, a najlepiej przeprowadzać je wczesną wiosną;
  • brak nawożenia: to kolejny grzech ogrodniczy, który nie wspomaga zawiązywania kwiatostanów;
  • nieprawidłowe podlewanie: sprawi, że nawet najlepsze stanowisko i gleba nie pomogą zakwitnąć roślinie. Regularne nawadnianie róż jest wskazane szczególnie latem;
  • ataki chorób grzybiczych oraz szkodników również mogą wpłynąć na marne kwitnienie róż. Należy chronić je m.in. przed szarą pleśnią, mączniakiem oraz mszycami.
Obraz

Sposoby na bujnie kwitnące róże

Mimo tego, że są niewymagające, to potrzebują tych trzech istotnych kroków do prawidłowego wzrostu.

  • Przycinanie: pozwala na formowanie krzewu oraz stymuluje go do kwitnienia i prawidłowego wzrostu. Powinno być dostosowane do gatunku róży, a po raz pierwszy wykonuje się je 2 lata po posadzeniu rośliny. Ważne jest, aby wykonać ten zabieg na przełomie marca i kwietnia, przy okazji usuwając wszystkie suche, chore, jak również zmarznięte pędy. Natomiast po związaniu kwiatostanów nie zaleca się ucinania pędów, a tylko suchych łodyg, ponieważ marnują energię róży.
  • Podlewanie jest drugim kluczem do sukcesu i polega na utrzymywaniu stałej wilgotności gleby. Szczególnie podczas wysokich temperatur róże potrzebują porządnego nawodnienia, a warto je wykonywać rano lub wieczorem.
  • Nawożenie to ostatni warunek, który gwarantuje bujne kwitnienie krzewu. Róże potrzebują do rozwoju potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Dlatego należy odżywiać je trzy razy w sezonie: na wiosnę, w czerwcu oraz w połowie lipca, a najlepiej wykorzystać do tego celu domowe i organiczne nawozy. Do tego celu świetnie sprawdzi się skórka z banana, która jest prawdziwą bombą witaminową.
Pink roses on the Branch in the Garden.
Pink roses on the Branch in the Garden.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także