PoradyLajfhakiSzron w lodówce się więcej nie pojawi. Wystarczy jeden produkt

Szron w lodówce się więcej nie pojawi. Wystarczy jeden produkt

Szron w lodówce się więcej nie pojawi. Wystarczy jeden produkt
22.08.2023 08:52

Lodówka — ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienne życie. Dlatego należy o nią odpowiednio dbać, aby służyła nam jak najdłużej. Podpowiadamy, jak zwalczyć osadzający się szron w lodówce.

Zamarznięte krople wody zamieniają się w szron, który po pewnym czasie staje się lodem. Świadczą one o tym, że urządzenie źle funkcjonuje, co przekłada się na nieodpowiednie chłodzenie trzymanych w niej produktów spożywczych. Dlatego, zamiast czekać na zepsucie lodówki, zacznij działać, a uchronisz swój portfel przed nieplanowanym wydatkiem.

Przyczyny szronu w lodówce

Nie ma jednoznacznego powodu, który sprawia, że w lodówce zbiera się szron. Najczęściej na psucie się urządzenia wypływa wiele czynników.

  • Jeśli często otwierasz lodówkę, to licz się z tym, że przedostaje się wtedy do niej ciepło oraz wilgotne powietrze. W efekcie mechanizm, a szczególnie sprężarka musi bardziej niż zwykle pracować.
  • Zatkany kanał odwadniający też jest winowajcą, ponieważ skroplona wilgoć nie ma ujścia i pozostaje w komorze chłodniczej. Przez to we wnętrzu lodówki osadza się szron.
  • Zbyt niska temperatura również negatywnie wpływa na działanie urządzenia. Szczególnie jeśli znajduje się w niej dużo artykułów spożywczych. Wtedy skraplająca się woda nie ma jak spływać do kanału odwadniającego i zastyga.
  • Wkładanie do lodówki wilgotnego jedzenia lub gorących potraw ma również niebagatelny wpływ na złą kondycję urządzenia.
  • Zużyta uszczelka również powoduje osiadanie szronu. Dlatego należy sprawdzić jej stan, a kiedy jest zużyta, trzeba ją wymienić.
Obraz

Jak uchronić się przed szronem?

Kluczem do sukcesu, a właściwie braku szronu jest regularne czyszczenie lodówki. Należy dbać o jej ścianki, półki, rowki oraz zadbać o przepływ kanaliku otworu odpływowego. Warto pamiętać o tym, aby wybierać naturalne środki, które nie wywołają dodatkowych uszkodzeń w jej wnętrzu. Dlatego wybierz ocet, który ma właściwości czyszczące oraz dezynfekujące. Jest on bezpieczny dla zdrowia oraz żywności, a na dodatek pochłania nieprzyjemne zapachy. Wystarczy 3 łyżeczki specyfiku rozpuścić w 1 litrze wody, a następnie wyczyścić za pomocą ściereczki oraz patyczków kosmetycznych wnętrze lodówki. Tylną ścianę lodówki przetrzyj samym octem. Sprawi on, że czyszczona powierzchnia nie będzie tak szybko pokrywała się szronem. Osadzanie się lodu powstrzyma też inny specyfik. Na początek odłącz urządzenie z prądu, a potem jego ścianki nasmaruj warstwą gliceryny. Jej skład chemiczny zadziała niczym tarcza ochronna na bardzo długi czas.

otwór w tylnej ścianie lodówki fot. genialne.pl
otwór w tylnej ścianie lodówki fot. genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także