PoradyLajfhakiSzybki w przygotowaniu oprysk na chwasty. Wystarczą 2 produkty z kuchni

Szybki w przygotowaniu oprysk na chwasty. Wystarczą 2 produkty z kuchni

Oprysk na chwasty w trawie fot. getty images
Oprysk na chwasty w trawie fot. getty images
27.04.2023 10:00

Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego pojawiają się one — chwasty. Ciężko nam je wytępić nie uszkadzając innych roślin, które przez nieproszonych gości nie pobierają wody oraz innych cennych składników pokarmowych. Podpowiadamy, jak zrobić oprysk na chwasty w trawie.

Ten skuteczny sposób wykorzystywali z powodzeniem nasi dziadkowie, którzy w swoich ogrodach też zmagali się z niechcianymi chwastami. Musimy pamiętać, że wyrządzają one w naszych ogrodach więcej szkody niż pożytku. Przez chwasty nasze rośliny tracą potrzebne im do wzrostu: słońce, wodę oraz minerały zawarte w glebie. Istotny jest także walor estetyczny naszego ogrodu, który traci na uroku przez nieproszonych gości.

Zastosuj ten oprysk na chwasty w trawie

Przed przygotowaniem preparatu musisz wiedzieć, że możesz zatrzymać wzrost chwastu, zanim się rozprzestrzeni w ogrodzie. Zwróć uwagę na kilka istotnych czynników, które wpływają na pojawianie się chwastów. Może zdarzyć się tak, że źle wykonujesz pielęgnację ogrodu i warto byłoby na samym początku zadbać o koszenie trawy. Powinno się pozostawiać ją na wysokości maksymalnie 6 cm oraz kosić ją raz w tygodniu. Drugi istotny czynnik to dobrze nawożona ziemia w ogrodzie. Odpowiednie wapnowanie często zapobiega pojawianiu się chwastów. Zadbaj też o częste podlewanie trawnika przynajmniej raz na tydzień, a w sezonie letnim zwiększ tę ilość do trzech lub czterech podlewań. Ostatnim elementem jest kupowanie dobrej jakości ziaren trawy, ponieważ zwykłe mieszanki zawierają w sobie nasiona chwastów.

Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images
Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images

Przygotuj oprysk na chwasty w trawie z dwóch składników

W swojej kuchni na pewno posiadasz produkty, które pomogą Ci wypalić chwasty. Potrzebujesz octu, wody i soli.  Na początek musisz rozpuścić pół szklanki soli oraz szklankę octu w litrze wody. Następnie gotową mieszankę przelej do butelki z atomizerem i zastosuj oprysk na chwasty. Nie rozpylaj go na trawie, bo uszkodzisz zdrową murawę. Ten preparat nie jest obojętny dla trawnika.

Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images
Jak wytępić chwasty? Fot. Getty Images

Na oporne chwasty w ogrodzie

Możesz też przygotowanym preparatem pryskać też chwasty w ogrodzie. Uważaj na rośliny w pobliżu. Ten domowy przepis na oprysk sprawi, że wszystkie chwasty obumrą szybko, a tobie pozostanie tylko usunąć je grabiami z ziemi. Można więc go używać na obrzeżach ogrodu, czy w miejscach, gdzie nie ma roślin uprawnych.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także