NewsyTak wygląda polski Hogwart. Tu regularnie przylatuje sowa Hedwiga

Tak wygląda polski Hogwart. Tu regularnie przylatuje sowa Hedwiga

polski Hogwart, fot. Adobe Stock
polski Hogwart, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

29.09.2023 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Jeśli tak, mamy dla ciebie nie lada gratkę. Na Dolnym Śląsku znajduje się zamek nazywany polskim Hogwartem. Wyjaśniamy, gdzie znajduje się polski Hogwart i jak do niego dojechać.

Marzysz o podróży śladami filmowego czarodzieja? Odwiedź Zamek Czocha. Budowla przypomina legendarną szkołę z powieści J.K. Rowling. Rocznie zwiedzają go setki tysięcy turystów z całego świata. Jesienią i zimą organizowane są tam liczne konkursy i warsztaty, a także festiwale. Miłośnicy historii oraz architektury znajdą w zamku coś dla siebie, bowiem jego mury kryją w sobie wiele tajemnic.

Polski Hogwart - jaka historia się za nim kryje?

Zamek Czocha wybudowano w 1247 roku, na rozkaz czeskiego króla - Wacława I Przemyślida. Nie do końca wiadomo, dlaczego nadano mu taką nazwę. Przez niemalże 700 lat obiekt był zamieszkiwany przez władców. Na początku XX wieku zamek został wykupiony przez drezdeńskiego producenta cygar - Ernsta Gütschowa, w którym to mieszkał do 1945 roku. Po wojnie Sowieci wykradli z niego najcenniejsze wyposażenie. Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy, a sam zamek został utajniony — nie występował na żadnej mapie. Czterdzieści lat później, w 1996 roku zamek zamienił się w hotel oddany do użytku publicznego. Od tamtego czasu, co roku, odwiedzają go setki tysięcy turystów, a na terenie zamku odbywają się liczne festiwale, takie jak "Zbrodnia i Zamek", "Husycka Zawierucha" czy "Festiwal Pirotechniki". Na terenie zabytku kręcono wiele filmów, w tym popularnego "Wiedźmina", "Poza lasem Sherwood" czy "Tajemnicę Twierdzy Szyfrów".

Polski Hogwart, fot. Adobe Stock
Polski Hogwart, fot. Adobe Stock

Jak dojechać do Zamku Czocha?

Polski Hogwart, fot. Adobe Stock
Polski Hogwart, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także