PoradyLajfhakiTaka ilość wypitej wody może doprowadzić do śmierci. Mniej, niż ci się wydaje

Taka ilość wypitej wody może doprowadzić do śmierci. Mniej, niż ci się wydaje

woda do picia może ci zaszkodzić w większej ilości, fot. freepik
woda do picia może ci zaszkodzić w większej ilości, fot. freepik
14.08.2023 15:58

Czy wiesz, że z wodą również można przesadzić? Objawy przewodnienia są widoczne dopiero po pewnym czasie. Przekonała się o tym 35-letnia kobieta, która zmarła po zatruciu się wodą.

Stale mówi się o tym, jak ważne jest nawodnienie organizmu. Bez tego życiodajnego płynu jesteśmy w stanie przeżyć góra kilka dni, a nawet najmniejsze odwodnienie powoduje szereg przykrych skutków. Kij ma dwa końce i przesadzenie z ilością wypitego płynu może sprawić, że wylądujemy w szpitalu z zagrożeniem życia.

Zbyt duża ilość wody doprowadziła do zgonu

Na terenie USA w stanie Indiana pewna 35-latka, o imieniu Ashley spędzała weekend z rodziną nad jeziorem Freeman. Było upalnie, a matka dwójki dzieci zaczęła odczuwać pierwsze oznaki odwodnienia, jak ból głowy i nudności. Podczas 20-minutowego rejsu łodzią zaczęła pić wodę i opróżniła aż cztery butelki o pojemności 500 ml. Jest to dawka dziennego zapotrzebowania na wodę. Zaraz po powrocie do domu kobieta zemdlała i została przetransportowana do szpitala, a tam stwierdzono obrzęk mózgu i zgon.

woda do picia może zagrozić twojemu życiu, fot. freepik
woda do picia może zagrozić twojemu życiu, fot. freepik

Opinia specjalisty nie pozostawiła złudzeń

Toksykolog dr Blake Froberg wyjaśnił, że takie sytuacje zdarzają się najczęściej latem, zwłaszcza u osób trenujących, a także tych, które pracują fizycznie na świeżym powietrzu. Jego zdaniem należy pić płyny bogate w elektrolity, sód i potas.

Historia Ashley wywołała niemałe poruszenie wśród ludzi. W końcu jak to możliwe, że zwykła woda doprowadziła do takiego stanu! Po śmierci narządy kobiety zostały przeznaczone na przeszczepy dla ludzi, którzy ich bardziej potrzebują.

Objawy przewodnienia u dziecka

Podobna sytuacja miała miejsce w Karolinie Południowej, gdzie 10-latek wypił aż sześć butelek wody w ciągu godziny. Ojciec chłopca zauważył niepokojące objawy i zahamowanie funkcji motorycznych dziecka. Ray zaczął się przewracać, a jego zachowanie było porównywane do tego, co po spożyciu dużej ilości alkoholu. W tym przypadku pomoc udzielona dziecku przyszła na czas, a skutki picia zbyt dużej ilości wody zostały zatrzymane.

woda do picia może ci zaszkodzić w większej ilości, fot. freepik
woda do picia może ci zaszkodzić w większej ilości, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także