Tego nie wiedzą nawet największe śpiochy. Nocą dzieją się zaskakujące rzeczy
Sen jest ważną częścią naszego życia, ponieważ pomaga nam zachować równowagę psycho-fizyczną. Pozwala wypocząć po całym dniu i obudzić się rano pełnym energii. Oczywiście, jeśli zadbamy o dobrą jego jakość. Zdradzamy ciekawostki na temat snu, które mogą cię zaskoczyć.
Zastanawiasz się, dlaczego potrzebujesz akurat 8 godzin snu. Skąd bierze się bezsenność i jak powstają sny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Odkrywamy tajemnice snu!
Ciekawostki na temat snu, o których nie wiedziałeś
Sen to fascynujące zjawisko, które interesuje wielu badaczy. Niektórzy uważają to za czas bezproduktywny - szczególnie drzemki w ciągu dnia. Nic bardziej mylnego. Sen pozwala nam wyciszyć i zrelaksować umysł, a dzięki temu lepiej funkcjonować. Dobra higiena snu niweluje ryzyko wielu chorób - w tym depresji czy nerwicy.
- Co więcej sen składa się z 4 powracających cykli, które dzielą się na dwie fazy: NREM i REM. Ta pierwsza to inaczej sen głęboki, cechujący się wolnymi ruchami gałek ocznych. Drugi zaś, wyróżnia się dość wysoką aktywnością mózgu, a także szybkimi ruchami gałek ocznych. W tej fazie występują też marzenia senne.
- Zbadano też, że na nasz sen wpływa pełnia księżyca. Jej działanie odczuwa się nawet na kilka dni przed. Objawia się to rozdrażnieniem, problemami z zaśnięciem lub płytkim snem. Co jeszcze warto wiedzieć o śnie?
Inne ciekawostki o śnie
W ciągu dnia doświadczamy wielu sytuacji, które wpływają na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że przejawia się potem to w naszych snach.
- Jeden z czołowych amerykańskich psychologów odkrył, że w czasie snu odczuwamy całą gamę różnych emocji - pozytywnych i negatywnych. Niestety najczęściej przeważają gniew i strach.
- Mało tego, jeśli coś nam trapi, to zostanie to uwidocznione we śnie. To samo tyczy się marzeń. To za czym tęsknisz i czego pragniesz - objawi ci się we śnie.
- Okazuje się też, że nigdy nie będziesz śnił o kimś, kogo nie znasz. Ponieważ mózg nie potrafi wymyśleć sobie nowych twarzy.
- Naukowcy wyliczyli, że w ciągu całego życia średnio 6 lat spędzamy na śnieniu.
- Natomiast największymi śpiochami w świecie zwierząt są nietoperze, pancerniki i koty. Tymczasem najkrócej śpią konie, owce i krowy.