Tej rośliny mrozy nie powalą na kolana. Koniecznie posadź ją w swoim ogrodzie
Bardzo często już jesienią wiele osób martwi się o swoje rośliny ogrodowe. Najbardziej zabójcze dla większości z nich są mrozy. Sprawdź jak dzwonek dalmatyński przetrwa całą zimę w ogrodzie.
09.09.2023 | aktual.: 09.09.2023 17:40
Tak naprawdę ta roślina nazywa się campanula portenschlagiana, ale tylko botanicy używają tego terminu. Zazwyczaj sadzi się ją na obrzeżach rabat lub skalniaków, aby uzupełniła przestrzenie między innymi roślinami. Warto dodać, że dzwonki dalmatyńskie bardzo przekłuwają uwagę, przez ciemnozielone okrągłe listki oraz fioletowe lub niebieskie kwiatostany. Do ich głównych zalet należy wysoka odporność na niskie temperatury.
Jakich warunków potrzebuje dzwonek dalmatyński?
Do jego głównych cech charakterystycznych należą słabe łodygi, które rozprzestrzeniają się poprzez kłącza. Dlatego roślina jest byliną, którą wielu ogrodników stosuje jako roślinę okrywową. Natomiast jeśli zależy nam na tym, aby dzwonek dalmatyński rósł w górę, to musimy zapewnić mu odpowiednie podpórki lub sznureczki. Najlepiej sprawdzi się dla tej rośliny gleba o dobrej przepuszczalności, która powinna być stale wilgotna. Warto sadzić campanulę portenschlagianę w pełnym słońcu, ponieważ potrzebuje go bardzo wiele do prawidłowego kwitnienia. Na dodatek dzwonek dalmatyński często rozsiewa się sam.
Jak dbać o dzwonek dalmatyński?
Kwiaty te należy podlewać co najmniej 2 razy w tygodniu, nawet jeśli pojawi się susza. Roślina ta bardzo dobrze znosi wysokie temperatury, dlatego nie wymaga zwiększenia pielęgnacji. Nawozić trzeba ją odżywkami organicznymi lub kompostem przynajmniej raz na miesiąc. Warto pamiętać o tym, że dzwonek dalmatyński rośnie bardzo szybko, przez co wymaga przycinania. Jednak należy robić to rzadziej niż w przypadku krzewów lub drzew owocowych. Natomiast jeśli latem zauważysz wolniejszy wzrost rośliny, to koniecznie ją przytnij. W ten sposób pobudzisz ją do jeszcze lepszego kwitnienia oraz rozrostu. Natomiast pod koniec sezonu wegetacyjnego warto usunąć przekwitnięte końcówki, co wydłuży czas kwitnienia dzwonków dalmatyńskich.
Odmiany campanuli portenschlagiany
Do rodziny dzwonkowatych należy około 300 gatunków, a najbardziej popularne to:
- dzwonek dalmatyński, osiągający do 15 cm wysokości, który kwitnie na przełomie czerwca i lipca;
- brzoskwiniowy, który osiąga nawet 80 cm wysokości oraz posiada niebieskie i białe kwiatostany;
- dzwonek skupiony, czyli średniej wielkości bylina o niebieskofioletowych kwiatach.