Ten błąd przy wiązaniu pomidorów może zniszczyć sadzonki. Wiele osób o tym nie wie

Ten błąd przy wiązaniu pomidorów może zniszczyć sadzonki. Wiele osób o tym nie wie

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages
jak wiązać pomidory, fot. gettyimages
25.05.2023 15:13

Zobacz, jak wiązać pomidory, kiedy uprawiasz je w tunelu. Ten patent jest bardzo skuteczny i zapewni roślinom dobre wsparcie.

Uprawa tunelowa pomidorów jest bardzo popularna i daje dobre rezultaty. Rośliny są osłonięte przed deszczem oraz wiatrem. Co więcej, tunel chroni przed atakiem szkodników, a także właściwą temperaturę potrzebną im do wzrostu. Oczywiście w tunelu także musisz dbać o swoje pomidory. One same sobie nie poradzą. Jednym z zabiegów jest właśnie wiązanie.

Jak właściwie wiązać pomidory w tunelu?

Najpierw wyposaż się we wszystkie potrzebne akcesoria. Kup sznurek, a także plastikowe szpilki i klipsy. Następnie do elementu konstrukcyjnego tunelu przywiąż sznurki. Każdy powinien znajdować się na wysokości pojedynczego krzaczka (dla jednego krzaczka wymagany jest jeden fragment sznurka). Później szpilkę wbij w ziemię blisko krzaczka. Do szpilki przywiąż drugi koniec sznurka. Pamiętaj o zrobieniu dobrego supła, aby cała konstrukcja się nie rozwiązała. Na koniec pozostało Ci tylko przytwierdzenie krzaczka do sznurka przy użyciu klipsa. W miarę wzrostu rośliny konieczne stanie się użycie kolejnych klipsów, które sprawią, że krzak będzie piął się w górę po sznurku. Pamiętaj też o tym, że sznurki muszą być ciągle napięte. Oczywiście problem może pojawić się wtedy, kiedy sadzonka wypuści kolejny pęd. Wówczas musisz wbić kolejną szpilkę i do jednego krzaczki przymocować jeszcze jeden sznurek. Wszystko po to, aby klipsem przypiąć kolejny pęd.

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages
jak wiązać pomidory, fot. gettyimages

Jak wiązać pomidory w tunelu bez użycia szpilek?

Aby wiązać pomidory, nie musisz stosować plastikowych szpilek i klipsów. Jest na to też inny i zdecydowanie prostszy patent. On wymaga użycia tylko sznurka. Najpierw kawałek sznurka zamocuj do elementu konstrukcyjnego tunelu (tak jak przy pierwszym patencie). Później napnij sznurek i obwiąż go kilka razy wokół łodygi (blisko ziemi). Na konie zawiąż supeł. Jednak powinien on być dość luźny. W miarę wzrostu łodyga będzie stawała się coraz grubsza. W związku z tym musisz monitorować cały proces i regularnie rozluźniać sznurek. Wszystko po to, aby nie dopuścić do tego, że sznurek zacznie wrzynać się w pędy.

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages
jak wiązać pomidory, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także