PoradyLajfhakiTo najczęściej fotografują Polacy! Wynik ankiety może wprawić w osłupienie

To najczęściej fotografują Polacy! Wynik ankiety może wprawić w osłupienie

Co najczęściej fotografują Polacy swoim telefonem? fot. Freepik
Co najczęściej fotografują Polacy swoim telefonem? fot. Freepik
04.10.2023 17:44

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma smartfona z aparatem, który niekiedy robi lepsze zdjęcia niż lustrzanka. Amatorska fotografia kwitnie, zwłaszcza na aplikacjach, gdzie do woli możemy wrzucać nasze fotki. Co najczęściej fotografują Polacy? Wyniki badań zaskoczyły niejedną osobę!

Umówmy się, teraz większość społeczeństwa nie rozstaje się z telefonem. Przyzwyczailiśmy się do wygody, jaką za sobą niesie i wielu z nas nie jest w stanie bez niego normalnie funkcjonować. Poza podstawową funkcją komunikacji nasze smartfony mają coraz bardziej rozwinięte aparaty fotograficzne, które często robią lepsze ujęcia niż niejedna profesjonalna kamera. Polacy robią fotki przeróżnym rzeczom, ale co znajduje się w topce? Oto wyniki.

Zdjęcia wykonywane smartfonem to nowa rzeczywistość

Po co nam lustrzanka, skoro mamy aparat w telefonie? Takie myślenie powiela większa część społeczeństwa, która na co dzień wykorzystuje potencjał smartfona. ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO przeprowadziło w czerwcu 2023 roku szereg badań na temat tego, co fotografują Polacy. W badaniu wzięli udział ludzie z przedziału wiekowego 18-55 lat, gdzie aż 21 proc. ankietowanych przyznało, że robi zdjęcia codziennie. Co ciekawe, w zależności od wieku, badani trzymają aparat w nieco inny sposób. Osoby młodsze zazwyczaj robią zdjęcia pionowo, a starsze poziomo. Istnieje również duża dysproporcja w kwestii wykorzystywania aparatu - 67 proc. robi jedyne fotografie, a 32 proc. preferuje filmiki.

Obraz

Co najczęściej fotografują Polacy?

Tutaj można wytypować kilka kategorii, lecz te, które przebijają się już na pierwszy rzut oka to: krajobrazy, pupile i imprezy okolicznościowe. Nie brakuje również estetycznych zdjęć jedzenia, które zalewają nasze tablice w aplikacjach, choć znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Duża część wykonuje zdjęcia typu selfie, czyli autorskie portrety przednią kamerą. Aż 1/3 ankietowanych przyznaje, że pozuje przed aparatem minimum raz w tygodniu. Jeśli zaś w okolicy dzieje się jakaś impreza, z pewnością twoi znajomi wstawią z niej zdjęcia jeszcze w trakcie jej trwania. Co najczęściej fotografują Polacy? Otóż są to zdjęcia dzieci, najczęściej obrazujące różne fazy rozwoju. Na ogół robi się je kilka razy w tygodniu, by złapać każdy ważny moment.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także