PoradyPrzed urlopem koniecznie użyj tego przycisku na lodówce. Sporo zaoszczędzisz

Przed urlopem koniecznie użyj tego przycisku na lodówce. Sporo zaoszczędzisz

Przed urlopem sprawdź, czy masz w lodówce tryb wakacyjny. Fot. Genialne
Przed urlopem sprawdź, czy masz w lodówce tryb wakacyjny. Fot. Genialne
21.07.2023 09:17

Wyjeżdżając na wakacje, warto przygotować do tego domowe sprzęty, w tym lodówkę. Jest prosty sposób, by w czasie naszej nieobecności pobierała mniej prądu. Wyjaśniamy, jak włączyć tryb wakacyjny w lodówce i co daje skorzystanie z tej funkcji.

W normalnych warunkach optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 2 do 5°C. Kiedy wyjeżdżasz na wakacje i zostawiasz ją niemal całkowicie opróżnioną, nie ma potrzeby utrzymywania tak niskiej temperatury, więc możesz spokojnie włączyć tryb wakacyjny i nieco ogrzać wnętrze. Różnica będzie widoczna na rachunku za prąd.

Na czym polega tryb wakacyjny w lodówce?

Tryb wakacyjny stworzono po to, by zmniejszyć zużycie energii, gdy użytkownika nie ma w domu przez dłuższy czas. Wyłączenie lodówki nie wchodzi w grę, ponieważ skraplająca się woda mogłaby ją uszkodzić. Poza tym przed wyłączeniem urządzenia konieczne byłoby całkowite opróżnienie zamrażarki. Tryb wakacyjny w lodówce to o wiele lepsza i bezpieczniejsza opcja. Pozwala na podniesienie temperatury wewnątrz komory chłodzącej do 15°C, przy zachowaniu normalnego działania zamrażalnika. Ten zabieg pozwala na zmniejszenie zużycia energii o ok. 30-50%, co realnie wpływa na wysokość rachunku za prąd. Co ważne, temperatura trybu wakacyjnego jest wystarczająco niska, by zapobiec powstawaniu brzydkich zapachów oraz pleśni.

Tryb wakacyjny w lodówce pomoże sporo zaoszczędzić. Fot. Freepik
Tryb wakacyjny w lodówce pomoże sporo zaoszczędzić. Fot. Freepik

Jak włączyć tryb wakacyjny w lodówce?

W pierwszej kolejności musisz upewnić się, czy masz w swojej lodówce tryb wakacyjny. Na panelu sterowania powinno widnieć słowo "Wakacje" lub ikonka walizki, palmy czy innego typowo wakacyjnego symbolu. Jeśli nie jesteś w stanie jej zlokalizować, zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia. Samo uruchomienie trybu wakacyjnego jest bardzo proste. Wystarczy przez kilka sekund przytrzymać odpowiedni przycisk. Pamiętaj, by zrobić to po wyjęciu wszystkich rzeczy z lodówki. W wielu modelach tryb wakacyjny wyłącza się automatycznie po otwarciu drzwi. Jeśli po powrocie z urlopu otworzysz lodówkę, a tryb wakacyjny pozostanie aktywny, po prostu ponownie naciśnij odpowiedni przycisk i przytrzymaj przez kilka sekund. Lodówka wróci wtedy do trybu normalnego chłodzenia.

Tryb wakacyjny w lodówce uruchomisz w kilka sekund. Fot. Genialne.pl
Tryb wakacyjny w lodówce uruchomisz w kilka sekund. Fot. Genialne.pl

Co można zostawić w lodówce na trybie wakacyjnym?

Zanim włączysz tryb wakacyjny, opróżnij chłodziarkę ze wszystkich produktów, które trzeba przechowywać w niskiej temperaturze. Wędliny, nabiał czy jajka szybko się zepsują, gdy temperatura wewnątrz urządzenia wzrośnie. Postaraj się wyjeść te rzeczy lub zamrozić to, co nadaje się do zamrożenia. W czasie używania trybu wakacyjnego w komorze chłodzącej możesz pozostawić tylko produkty, które nie wymagają przechowywania w bardzo niskich temperaturach, np. ketchup, musztardę lub dżem. Pamiętaj również o przetarciu półek i usunięciu z nich resztek, które mogłyby przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także