NewsyTuryści i miejscowi od dwóch lat czekają aż wróci na Kasprowy Wierch. Zapadła decyzja

Turyści i miejscowi od dwóch lat czekają aż wróci na Kasprowy Wierch. Zapadła decyzja

Czy Kasprowy Wierch odzyska swój symbol?
Czy Kasprowy Wierch odzyska swój symbol?
Źródło zdjęć: © Getty Images | honza28683
22.02.2024 13:40

Każdy fan Tatr, który przynajmniej raz był na Kasprowym Wierchu, z pewnością nie zapomni tego zachwycającego miejsca oraz przepięknych górskich widoków. Na tym szczycie przez wiele lat znajdował się jeden symboliczny element, o którym przez kilka lat zaginął słuch. Czy dzwon wróci na Kasprowy Wierch? Odpowiedź Tatrzańskiego Parku Narodowego jest jednoznaczna.

Turyści od dwóch lat oczekują w napięciu na wielki powrót dzwonu, który od znajdował się na Kasprowym Wierchu od lat 30. XX wieku. Był on nie tylko ważnym symbolem oraz częścią tatrzańskiej historii, ale też punktem uwielbianym przez turystów, który każdy musiał zobaczyć lub sfotografować. Nie tylko oni są zmartwieni dalszymi losami dzwonu z Kasprowego Wierchu, ale zaniepokojenie spadło także na lokalnych zakopiańskich działaczy społecznych. Co dalej z dzwonem z Kasprowego Wierchu?

Skąd wziął się dzwon na Kasprowym Wierchu?

Miłośnicy gór oraz propagatorzy tatrzańskiej historii są zgodni co do konieczności powrotu dzwonu na szczyt Kasprowego Wierchu. Według nich jest on nie tylko atrakcją turystyczną, ale także bogatym symbolem historii, który przez ponad 80 lat pomógł nie jednemu wędrowcowi. Dzwon na Kasprowym Wierchu powstał w latach 1936-1938, a do jego głównych zadań należało dzwonić, kiedy w Tatrach panowały złe warunki atmosferyczne. Wtedy wiele osób idąc za dźwiękiem dzwonu, odnajdywało właściwą ścieżkę, która wielokrotnie ratowała im zdrowie, a nawet życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z tego powodu wiele osób zwracało się do Tatrzańskiego Parku Narodowego, który przez kilka lat nie udzielał zainteresowanym informacji na temat dzwonu. Z jakiego powodu ten symbol Kasprowego Wierchu zniknął oraz jakie plany wobec niego ma zarząd tego górskiego parku narodowego? Czy jeszcze kiedykolwiek dzwon powróci tam, gdzie według sympatyków jest jego miejsce?

Czy dzwon wróci na Kasprowy Wierch?

Dzwon, o który toczy się spór, został poważnie zniszczony przez stalowy ratrak w styczniu 2022 roku, ponieważ wtedy przygotowywano trasy dla narciarzy. Wtedy ten symbol Kasprowego Wierchu musiał zostać oddany do naprawy, a zgodnie z początkową obietnicą Tatrzańskiego Parku Narodowego po restauracji ponownie powrócić na szczyt. Po upływie kilku miesięcy zarządcy tego terenu nie odpowiadali na stawiane im pytania oraz maile, co wywołało ogromne zaniepokojenie dalszymi losami dzwonu z Kasprowego Wierchu.

Według prezesa Tatrzańskiego Parku Narodowego decyzję w sprawie tego symbolu Tatr miała podjąć powołana rada naukowa, której od ostatniego 1,5 roku nie było. Mimo tego postanowiono ujawnić, że dzwon nie powróci na Kasprowy Wierch, co mocno zszokowało, ale i oburzyło wiele przejętych jego losem osób. Tatrzański Park Narodowy rozważa umieszczenie dzwonu w zupełnie innej lokalizacji, a jako przykład podano Kuźnice oraz centrum edukacji przyrodniczej. Czy to ostateczna decyzja w sprawie symbolu Kasprowego Wierchu?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także