Balkon i ogródOgródChcesz zbierać borówki w lecie pełnymi koszami? Rozsyp pod krzaczkami już teraz

Chcesz zbierać borówki w lecie pełnymi koszami? Rozsyp pod krzaczkami już teraz

To najlepszy nawóz do borówki amerykańskiej
To najlepszy nawóz do borówki amerykańskiej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | New Africa
22.02.2024 12:14

Borówka amerykańska od lat gości w naszych ogrodach, a jej owoce są przepysznym i zdrowym smakołykiem. Zanim zaczniesz oczekiwać na obfite owoce borówki, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji tego krzewu. Jak przygotować domowy nawóz do borówki amerykańskiej? Dziś dowiesz się, czym je podsypać.

Ten wieloletni krzew owocowy wymaga od nas regularnej pielęgnacji, aby mógł bujnie kwitnąć i owocować. Borówka amerykańska do wzrostu potrzebuje nie tylko kwaśnego odczynu pH gleby, ale też ciepłego oraz suchego miejsca na działce. Bardzo często samo jej zasadzenie nie wystarczy, ponieważ oprócz tego potrzebuje odpowiedniego zastrzyku do kwitnienia. Jakie nawożenie borówki amerykańskiej będzie najlepsze?

Co warto wiedzieć o borówce amerykańskiej?

Borówka amerykańska jest krzewem, który potrafi urosnąć do pokaźnych rozmiarów sięgających nawet 2,5 metra wysokości, a przy tym będzie owocować w naszym ogrodzie przez wiele lat. Właściwości odżywcze borówki słyną z ogromnej ilości antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy oraz witamin, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. W Polsce możemy hodować co najmniej kilka odmian borówki amerykańskiej, które dzielą się na wczesne, średniowczesne oraz późne. Jeśli odpowiednio zaplanujemy sadzenie borówki w ogrodzie, to jej jagody możemy zbierać od czerwca do października!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mało który hodowca borówki amerykańskiej zdaje sobie sprawę z tego, że ten krzew wieloletni wymaga sezonowego nawożenia. Z biegiem lat owoce borówki stają się coraz bardziej marne, szczególnie kiedy nie wspomagamy jej odpowiednimi odżywkami. Wtedy nasze zbiory już nie są obfite, a wtedy przestają cieszyć, przez co wiele osób myśli o wycięciu krzewu z ogrodu. Zanim postawisz przysłowiowy krzyżyk na borówce amerykańskiej, to lepiej poświęć swój czas i rozsyp pewien specyfik pod krzaczkami.

Jaki nawóz do borówki amerykańskiej?

O tym, że borówka amerykańska wymaga kwaśnego podłoża, wie każdy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że równie istotnym elementem dla uzyskania jak najbardziej udanych plonów jest jej nawożenie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odżywki mineralnej dla krzewów borówki, to lepiej będzie, kiedy zrezygnujesz z tego pomysłu. Te specyfiki wymagają od ciebie obliczenia odpowiedniej dawki, która może zadziałać na krzew, ale wcale nie musi. Ryzyko nieudanego zabiegu zasilającego borówkę jest duże, a przecież nie trzeba eksperymentować, jeśli pod ręką mamy naturalne, skuteczne i bezpieczne metody.

Najlepszy nawóz do borówki amerykańskiej to ten organiczny, który nie będzie wymagał od ciebie wiele pracy. Wszystko, co musisz zrobić, to rozsypać go pod owocowymi krzewami. Do tego znakomicie sprawdzą się szyszki, igliwie, kora oraz resztki roślin o kwaśnym pH. Kiedy pogoda za oknem będzie coraz cieplejsza, złap za te naturalne resztki i wysyp je grubą warstwą pod borówką amerykańską. Po tym zabiegu masz pewność, że jeden kosz na borówki w sezonie nie wystarczy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także