Ty też możesz stać się rannym ptaszkiem. Zastosuj prosty trik, a bez trudu wstaniesz o świcie
Niektórzy twierdzą, że jedni z nas są skowronkami, a inni sowami. W związku z tym ci pierwsi są stworzeni do tego, by wstawać o świcie, a drudzy, by wylegiwać się w łóżku do południa. Nie jest to prawda. Podpowiadamy, jak wstać rano, nawet jeśli dotychczas miałeś z tym spore trudności.
Poranne wstawanie to dla wielu osób ogromny problem. Niektórzy włączają w budziku kilka drzemek i w końcu wstają na ostatnią chwilę, co skutkuje gorączkowymi przygotowaniami do wyjścia, pominięciem śniadania i większym stresem. Wstając wcześniej, paradoksalnie będziesz bardziej wypoczęty i zrelaksowany. Będziesz też miał więcej czasu na przyjemności. Wbrew pozorom przestawienie się na poranne wstawanie nie jest takie trudne. Wystarczy zastosować prosty trik.
Jakie korzyści daje wstawanie rano?
Osoby, które lubią pospać dłużej, często twierdzą, że nie mają żadnej motywacji, by wstać o poranku. Warto jednak to robić, nawet jeśli nie ma się do wykonania żadnych obowiązków. A może powinniśmy powiedzieć — szczególnie wtedy. Dobrowolne obudzenie się o świcie to doskonały sposób, by znaleźć czas dla siebie. Możesz wykorzystać go na drobne przyjemności jak medytacja, czytanie, czy spokojne przygotowanie i zjedzenie pysznego śniadania. W ten sposób wejdziesz w dzień z większą energią i nie będziesz zestresowany. Możesz poświęcić poranek również na trening (to bardzo dobrze wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne) lub naukę języków (masz wtedy bardziej chłonny umysł). Badania wykazały, że aktywności podejmowane o poranku łatwiej nam kontynuować niż te, które podejmujemy wieczorem.
Jak wstać rano?
Jeśli właśnie postanowiłeś, że od jutra będziesz wstawać o 5 rano, musisz trochę wyhamować. Bardzo wczesnego wstawania nie da się wprowadzić do codziennej rutyny z dnia na dzień. Oczywiście możesz spróbować, ale po 2 dniach będziesz tym tak zmęczony, że zrezygnujesz. O wiele lepszy efekt osiągniesz, stosując prosty trik.
- Na początek nastaw budzik 15 minut wcześniej niż dotychczas. Postaraj się wstać zaraz po tym, jak zadzwoni. Nie rób sobie drzemki!
- Wstawaj o nowej godzinie przez 4-5 dni.
- Kiedy zauważysz, że wstawanie o 15 minut wcześniej nie sprawia ci już kłopotu, przestaw budzik o kolejnych 15 minut.
- Stosuj ten mechanizm do czasu, aż dojdziesz do zamierzonej sobie godziny.
- Pamiętaj, że w międzyczasie powinieneś też zmienić godzinę kładzenia się do łóżka, by zachować tę samą długość snu. Optymalny czas dla osoby dorosłej to 7-8 godzin.
Jak spać, żeby bez problemów wstać rano?
Aby poranne wstawanie nie sprawiało problemów, powinieneś zadbać również o odpowiednią higienę snu.
- Nie pij wieczorem kawy i nie zażywaj leków z kofeiną.
- Wykorzystuj łóżko tylko do spania. Nie oglądaj w nim telewizji i nie podejmuj innych aktywności.
- Przyjmij wygodną pozycję do spania. Pamiętaj, że najlepiej jest spać na plecach lub na lewym boku.
- Nie korzystaj z telefonu i komputera przed snem. Ich niebieskie światło utrudnia zasypianie.
- Śpij w skarpetkach — ogrzeją stopy i rozszerzą naczynia krwionośne. Dzięki temu zaśniesz szybciej.