PoradyOrganizacjaTylko nieliczni wiedzą, gdzie wyrzucić zepsuty parasol. Pojemnik sam podsuwa się pod nos

Tylko nieliczni wiedzą, gdzie wyrzucić zepsuty parasol. Pojemnik sam podsuwa się pod nos

Parasol w koszu na śmieci.
Parasol w koszu na śmieci.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Stefan_Alfonso
06.02.2024 08:56

Połamany parasol już do niczego się nie przyda, dlatego jedyne miejsce, w jakim powinien się znaleźć to kosz. W tym momencie warto się zatrzymać, gdyż ten przedmiot powinien wylądować w odpowiednim kontenerze. Większość nie ma pojęcia, gdzie go wyrzucić.

Stary parasol nie nadaje się do przerobienia, dlatego, zamiast go magazynować na dnie stojaka, lepiej go wyrzucić. Niestety nie każdy wie, jak segregować ten odpad, gdyż jest wykonany z różnych materiałów i ciężko go przyporządkować do odpowiedniej kategorii. Właśnie ta różnorodność kwalifikuje parasol tylko do jednego właściwego pojemnika.

Gdzie wyrzucić zepsuty parasol?

Parasol to przydatny gadżet, który pozwala nam ochronić się przed deszczem i wiatrem, lecz nie jest on zbytnio wytrzymały i po kilku sezonach nadaje się jedynie do śmieci. Jego konstrukcja składa się z metalowych ramion, nieprzemakalnej tkaniny i plastikowej rączki. Rozdzielenie poszczególnych elementów nie wydaje się możliwe, dlatego parasol powinien wylądować w pojemniku na odpady zmieszane.

Śmieci z takich kontenerów trafiają do dwóch różnych miejsc: instalacji MBP i spalarni. W pierwszym przypadku odpady są sortowane i przerabiane do ponownego użycia. To, co nie nadaje się do wykorzystania, zostaje przetworzone na różnego rodzaju paliwa. W przypadku spalarni odpady trafiają do odpowiednich pieców, które przerabiają je na energię elektryczną i ciepło.

Warto pamiętać, że do takich kontenerów mogą trafiać jedynie śmieci z mieszanki różnych materiałów, których nie da się rozdzielić. Ciekawostką jest, że to właśnie do takiego kosza należy wyrzucić zepsute mięso, kości, żwirek dla kota czy zużyte pieluchy. Nigdy nie umieszczaj tam baterii, akumulatorów czy sprzętu AGD i RTV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o parasol?

Mimo że parasol nie należy do najbardziej wytrzymałych sprzętów, warto o niego dbać, by posłużył nam jak najdłużej. Wystarczy zmienić kilka nawyków, a parasol nie będzie ulegał zniszczeniu. Pierwsza, a zarazem najważniejsza zasada, która zapobiega powstawaniu korozji na metalowych elementach, to dokładne suszenie. Po każdym użyciu rozkładamy parasol i pozwalamy mu naturalnie wyschnąć. Zwijanie materiału w ciasny kokon jest zupełnie bez sensu, gdyż woda nie jest w stanie wyparować, co wpływa negatywnie na metalowe elementy, które pokrywają się rdzą.

Kolejnym elementem pielęgnacji jest przemywanie materiału, który lubi zachodzić brudem i zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie. Aby odświeżyć kolor i wyzbyć się plam koniecznie przygotuj mieszankę wody i octu w proporcji 1:1. Wystarczy, że namoczysz ścierkę w roztworze i przetrzesz materiał, a następnie dasz mu czas na wyschnięcie. Parasol odzyska dawny kolor, a ty nie będziesz się wstydzić z powodu brudnego materiału.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także