PoradyOrganizacjaMyjesz śmieci przed segregacją? Polacy popełniają radykalny błąd

Myjesz śmieci przed segregacją? Polacy popełniają radykalny błąd

Segregacja śmieci to już całkowita norma. Staramy się tego pilnować, aby dbać o nasze środowisko oraz ograniczyć emisję wydzielanych szkodliwych substancji. Po zużyciu lub zjedzeniu danego produktu często dźwigamy klapę kosza i bez większego zastanowienia wrzucamy do niego śmieci. Mało kto zwraca uwagę na to, czy są czyste.

Zazwyczaj śmieci w koszu są brudne
Zazwyczaj śmieci w koszu są brudne
Źródło zdjęć: © Freepik

Dla większości z nas problem stanowi sama segregacja śmieci, ponieważ na każdym kroku musimy się pilnować. Wielu bez zajrzenia w rozpiskę nadal się gubi, a przecież nikt nie chce otrzymać kary. Zdarza się, że w pośpiechu wyrzucamy odpady, nawet nie patrząc na ich stan czy rodzaj. Jak powinno się postępować? Czy oprócz tego, że trzeba pamiętać o wrzuceniu ich do właściwego kubła, śmieci trzeba myć?

Czy myć śmieci przed wyrzuceniem?

Jeśli do tej pory nawet nie pomyślałeś o tym, aby umyć odpadki, to nic dziwnego. Mało kto zwraca na to uwagę. Bardzo często problemem są opakowania wykonane ze szkła, ponieważ zwykle zabrudzone są tłuszczem lub lepkimi pozostałościami produktu. Tak samo jest z plastikiem, a szczególnie tym po nabiale lub kosmetykach. Również i puszki po konserwach, rybach lub karmie dla zwierząt domowych budzą wiele wątpliwości, a ich aromat z kosza na śmieci potrafi obezwładnić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki kuchenne, które są naprawdę przydatne i je pokochasz!

Z tego powodu wiele osób stara się myć śmieci lub chociaż przepłukać je pod bieżącą wodą. Tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ nie ma żadnego znaczenia. Mimo tego ważne jest, aby pozbyć się zawartości z wyrzucanego słoika, kosmetyku lub opakowania. Wtedy musimy opróżnić je jak najbardziej się da, ponieważ śmieci nie mogą być pełne. Dopiero puste opakowanie może trafić do kosza na śmieci, ale tylko do tego odpowiedniego.

Co dalej ze śmieciem z kosza?

Mycie opakowań wynika z braku wiedzy na temat tego, co dalej dzieje się z opadami. Wiele osób uważa, że brudne opakowanie, a szczególnie to wykonane z plastiku, nie będzie kwalifikowało się do recyklingu. Jest to mit, ponieważ każdy pojemnik jest poddawany czyszczeniu mechanicznemu. Przez to my nie powinniśmy go myć, a taka praktyka to tylko strata czasu, energii oraz marnotrawstwo wody. Bez sensu jest wykonywać dwa razy tę samą pracę, która negatywnie wpływa na środowisko. 

Śmieci wcale nie muszą być umyte przed wyrzuceniem
Śmieci wcale nie muszą być umyte przed wyrzuceniem © Freepik

Segregacja śmieci to dla wielu nadal jedna wielka niewiadoma, szczególnie kiedy mamy do czynienia z nietypowymi odpadami. Poremontowy gruz należy do jednych z nich, a prawda jest taka, że powinniśmy go wywieźć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Bardzo podobnie jest z żarówkami oraz płytami CD. Te pierwsze śmiecie, jeśli nie są żarnikowe, można umieścić w odpadach mieszanych. Tak samo jest też z płytami. Ich opakowania jednak już tam się znaleźć nie powinny, ponieważ są tworzywem sztucznym.