Balkon i ogródOgródUważaj, co siejesz na działce. Uprawa tych roślin jest zakazana w Polsce

Uważaj, co siejesz na działce. Uprawa tych roślin jest zakazana w Polsce

Rośliny przy murze w ogrodzie
Rośliny przy murze w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jacky Parker Photography
19.03.2024 07:47

Wczesna wiosna to idealny moment na zaplanowanie rozsad w swoim ogrodzie, ale nie wszystkie rośliny będą dobrym wyborem. Jakich odmian lepiej się wystrzegać i dlaczego może nas to słono kosztować? Jeśli chcesz mieć piękny ogród oraz nie podziwiać go za krat, to koniecznie sprawdź jakie rośliny wolno ci uprawiać.

Pięknie kwitnące kwiaty są marzeniem każdego ogrodnika i nic w tym dziwnego. Prezentują się elegancko oraz dodają działce uroku na cały sezon, co nie oznacza, że warto je sadzić. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak mocno można się rozczarować na uprawie niektórych roślin. Jakie z nich są zakazane w Polsce?

Jakich roślin lepiej nie uprawiać na działce?

Z pewnością jesteś zaskoczony faktem, że we własnym ogrodzie obowiązują cię zakazy, które trzeba respektować. W ich przypadku sadzenie lub sianie wcale nie jest przyjemne i może mieć opłakane skutki. Polskie prawo w sprawie uprawy tych roślin jest nieugięte, więc nie warto podejmować ogrodniczego ryzyka, które może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wszystko za sprawą dwóch ustaw, pierwsza z nich dotyczy przeciwdziałaniu narkomanii, a druga to lista zakazanych w uprawie roślin. Jakie odmiany zasadzone w ogrodzie mogą być dla nas zgubne

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według przepisów nie możemy wybierać do ogrodu roślin, które są inwazyjnymi gatunkami obcymi oraz tych mających narkotyczne właściwości. Jeśli chcesz siać zakazane odmiany, to powinieneś wystąpić o zezwolenie i uzyskać wpis do rejestru, aby uniknąć prawnych nieprzyjemności. Pierwsza grupa roślin, których lepiej nie uprawiać stanowi ogromne zagrożenie dla rodzimej przyrody, a druga dla naszego zdrowia oraz życia. Z pewnością każdy z nas doskonale wie, o jakich roślinach mowa, ponieważ dyskusje społeczne na temat ich właściwości trwają od lat. Ta uprawa roślin może skończyć się nieprzyjemnie.

Tych roślin nie sadź w ogrodzie

Zanim zaplanujesz rozsady w ogrodzie, koniecznie poznaj odmiany roślin, których nie powinieneś uprawiać. Wśród nich znajduje się:

  • kolcolist zachodni,
  • dławisz okrągłolistny,
  • rdesowce,
  • na terenie całej Unii Europejskiej nie wolno mieć na ogrodowych rabatach bożodrzewu gruczołowatego, barszczu perskiego i hiacyntu wodnego.

Jeśli mimo tego skuszą nas one swoim wyglądem, to musimy liczyć się z karą administracyjną w wysokości nawet 1 miliona złotych oraz postępowaniem karnym, które może zakończyć się wyrokiem więzienia do lat 5!

Tak samo jest w przypadku uprawy maku oraz konopi, jak również koki. Za ich posiadanie na działce możemy zostać skazani na karę 3 lat więzienia lub otrzymać grzywnę w postaci nawet 5 tysięcy złotych. Nie siejmy w ogrodzie konopi z odmiany "Cannabis L" oraz "Cannabis sativa L" i maku lekarskiego lub niskomorfinowego. Co, jeśli gatunki roślin inwazyjnych zasieją się w naszym ogrodzie same? Wtedy najlepiej nie pozbywać się ich samodzielnie, a zgłosić ten fakt lokalnemu samorządowi, nawet jeśli widzimy je na łąkach. Dzięki temu oszczędzimy sobie nie tylko nieprzyjemności, ale także nerwów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także