NewsyMapa schronów już dostępna. Zobacz, gdzie jest najbliższy w twojej okolicy

Mapa schronów już dostępna. Zobacz, gdzie jest najbliższy w twojej okolicy

Aplikacja udostępniająca położenie schronów.
Aplikacja udostępniająca położenie schronów.
Źródło zdjęć: © Aplikacja "Schron", Getty Images | Państwowa Straż Pożarna, Vladimir Zapletin
18.03.2024 11:15

Uruchomiono aplikację wykrywającą schrony. Każdy obywatel może z niej bezpłatnie skorzystać. Specjalna mapa udostępniona przez Państwową Straż Pożarną jest do twojego użytku. Zobacz, jak się po niej poruszać.

Na terenie Polski są trzy rodzaje schronów: profesjonalne, doraźne i miejsca ukrycia. W sytuacji zagrożenia życia dobrze wiedzieć, gdzie się udać, by przeczekać najgorsze chwile. Kryjówki są rozsiane po całym kraju i nie tak łatwo je znaleźć. Dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej będziesz w stanie odszukać najbliższy schron za pomocą aplikacji. Znajdziesz ją pod tym linkiem.

Aplikacja "Schrony" pomoże ci znaleźć kryjówkę w kryzysowej sytuacji

W 2023 roku przeprowadzono inwentaryzację, która miała wskazać schrony, które w razie potrzeby są gotowe do użycia. Ogółem takich obiektów w Polsce jest aż 9 tysięcy i znajdują się w równym rozmieszczeniu na terenie kraju. Różnią się wielkością i wyposażeniem. Największe schrony to te mieszczące do 300 tysięcy ludzi. Aplikacja "Schrony" ma ułatwić odnalezienie schronienia w twojej okolicy, dlatego warto ją mieć nawet dla własnego komfortu psychicznego.

Wystarczy, że w wyszukiwarce na górze strony wpiszemy adres i ustawimy promień, a mapa wskaże obiekt, w którym możemy się schronić. To właśnie te miejsca, jak wyjaśnia PSP, mogą przydać się jako bezpieczna przystań podczas "krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych" oraz na wypadek pojawienia się "czynników rażenia z określonych stron", czyli bombardowania

Jak wcześniej wspominaliśmy, obiekty mają różne przeznaczenie, dlatego warto wiedzieć, jak czytać je na mapie aplikacji.

  • MDS – miejsca doraźnego schronienia (kolor zielony),
  • U – ukrycie (kolor niebieski),
  • S – schron (kolor czerwony),
  • M – obiekt przeznaczony dla mieszkańców,
  • Z – miejsce, z którego mogą korzystać zakłady pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przydomowe schrony. Czy ma to sens?

Ostatnie zmiany w przepisach sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na schrony przydomowe. Rząd zapewnił, że osoby, które będą chciały wybudować schron w pobliżu domu o powierzchni 35 mkw, zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego.

- To na pewno zmiana na plus, która pomoże wielu osobom zdecydować się na taką inwestycję. Liczba przydomowych schronów powyżej 35 mkw. jest znikoma ze względu na koszty. Dużo osób obawia się, że jeśli zgłoszą fakt budowania schronu, to będzie powszechna wiedza na ten temat i np. w przypadku konfliktu zajmie je wojsko — wyjaśnia w rozmowie w WP Finanse Wojciech Lebiedziński z firmy Shelters, która buduje schrony.

Ile kosztują takie schrony? Z pewnością nie jest to mała inwestycja i trzeba przygotować swój portfel na kolosalne kwoty. Najtańsze schrony to kwota 50 tys. euro. Schrony o powierzchni 35 mkw to zazwyczaj kwota 110-120 tys. euro. Im więcej pokoi i ulepszeń, tym kwota dramatycznie wzrasta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także