InspiracjeMiejscaW Polsce też mamy wulkany. Mogą wybuchnąć?

W Polsce też mamy wulkany. Mogą wybuchnąć?

Dasz wiarę, że w Polsce też mamy wulkany? Pewnie większość z nich już odwiedziłeś, a nawet o tym nie wiesz. Większość wygasła tysiące lat temu, lecz ich pozostałości dalej widnieją w naszym kraju. Poniżej udostępniamy ich listę, więc jeśli znajdziesz wolny weekend, może warto odwiedzić jeden z nich.

Wulkany w Polsce.
Wulkany w Polsce.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Steppinstars

Obecność wulkanów w innych krajach Europy to nic nowego, lecz Polska nigdy nie szczyciła się tym, że je posiada. Większość z nich jest wygasła i już dawno zabudowana, lecz w dalszym ciągu istnieją one na terenie kraju. W obecnych czasach ludzie wykorzystują ich budowę i tworzą różne atrakcje np. stoki narciarskie. Sprawdź koniecznie ich umiejscowienie, może mieszkasz w okolicy jednego z nich.

Wulkany w Polsce

Jeżeli ktoś chce dożyć momentu, aż jakiś wulkan obudzi się w naszym kraju, to mamy przykre wieści. Prawdopodobieństwo jest równe zeru, a cień szansy na coś takiego będzie możliwy za kilka milionów lat. Jedyną czynną formą aktywności wulkanicznej są mofety, czyli uciekanie dwutlenku węgla widoczne w zbiornikach wodnych. Znajdziecie je w Beskidzie Sądeckim, niedaleko Krynicy. Na wybuchy czy też inne zjawiska wulkaniczne należy wybrać się do Islandii, gdzie co rusz słychać o nowych przebudzeniach, a niektórzy jadą tam jedynie po to, by obserwować erupcje wulkanu.

Wracając do naszego kraju, sporo ludzi zastanawia się, gdzie w takim razie szukać wulkanów. Otóż istnieje miejsce w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku, które nosi nazwę Kraina Wygasłych Wulkanów. Patrząc na mapę naszego kraju, można stwierdzić, że pozostałości są jedynie na południu i zachodzie Polski. Nie ma dokładnych danych, ile ich jest, gdyż w dalszym ciągu odkrywa się nowe miejsca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchenne triki, których uczą na kursach gastronomicznych!

Wulkany w Polsce, które warto zobaczyć

Największy wulkan, jaki dotychczas odkryto to Ostrzyca Proboszczowicka zwana "Śląską Fudżijamą". Ma ona 501 m n.p.m i jest całkowicie porośnięta drzewami. Z odległości widać, że była kiedyś aktywnym wulkanem. Jeżeli wybierasz się na szlak Krainy Wygasłych Wulkanów, to będzie ona jednym z punktów wycieczki. Cała trasa to ponad 100 km, ale zawsze można ją skrócić do własnych preferencji.

Kolejne miejsce to Czartowska Skała, która ma aż 463 m n.p.m, która znajduje się na Pogórzu Kaczawskim. Kiedy będziesz w tamtej okolicy, koniecznie zwróć uwagę na pobliskie zamki. Część z nich stoi na niskich, wygasłych wulkanach. Małe Organy Myśliborskie to pomnik przyrody, który wyraźnie wskazuje, że w tym miejscu znajdował się kiedyś wulkan. Według badaczy forma skalna ma ok. 30 milionów lat! Aż trudno uwierzyć, że niepozorna skała widziała więcej, niż możemy sobie wyobrazić.