InspiracjeMiejscaW Polsce też mamy wulkany. Mogą wybuchnąć?

W Polsce też mamy wulkany. Mogą wybuchnąć?

Wulkany w Polsce.
Wulkany w Polsce.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Steppinstars
29.12.2023 09:13

Dasz wiarę, że w Polsce też mamy wulkany? Pewnie większość z nich już odwiedziłeś, a nawet o tym nie wiesz. Większość wygasła tysiące lat temu, lecz ich pozostałości dalej widnieją w naszym kraju. Poniżej udostępniamy ich listę, więc jeśli znajdziesz wolny weekend, może warto odwiedzić jeden z nich.

Obecność wulkanów w innych krajach Europy to nic nowego, lecz Polska nigdy nie szczyciła się tym, że je posiada. Większość z nich jest wygasła i już dawno zabudowana, lecz w dalszym ciągu istnieją one na terenie kraju. W obecnych czasach ludzie wykorzystują ich budowę i tworzą różne atrakcje np. stoki narciarskie. Sprawdź koniecznie ich umiejscowienie, może mieszkasz w okolicy jednego z nich.

Wulkany w Polsce

Jeżeli ktoś chce dożyć momentu, aż jakiś wulkan obudzi się w naszym kraju, to mamy przykre wieści. Prawdopodobieństwo jest równe zeru, a cień szansy na coś takiego będzie możliwy za kilka milionów lat. Jedyną czynną formą aktywności wulkanicznej są mofety, czyli uciekanie dwutlenku węgla widoczne w zbiornikach wodnych. Znajdziecie je w Beskidzie Sądeckim, niedaleko Krynicy. Na wybuchy czy też inne zjawiska wulkaniczne należy wybrać się do Islandii, gdzie co rusz słychać o nowych przebudzeniach, a niektórzy jadą tam jedynie po to, by obserwować erupcje wulkanu.

Wracając do naszego kraju, sporo ludzi zastanawia się, gdzie w takim razie szukać wulkanów. Otóż istnieje miejsce w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku, które nosi nazwę Kraina Wygasłych Wulkanów. Patrząc na mapę naszego kraju, można stwierdzić, że pozostałości są jedynie na południu i zachodzie Polski. Nie ma dokładnych danych, ile ich jest, gdyż w dalszym ciągu odkrywa się nowe miejsca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wulkany w Polsce, które warto zobaczyć

Największy wulkan, jaki dotychczas odkryto to Ostrzyca Proboszczowicka zwana "Śląską Fudżijamą". Ma ona 501 m n.p.m i jest całkowicie porośnięta drzewami. Z odległości widać, że była kiedyś aktywnym wulkanem. Jeżeli wybierasz się na szlak Krainy Wygasłych Wulkanów, to będzie ona jednym z punktów wycieczki. Cała trasa to ponad 100 km, ale zawsze można ją skrócić do własnych preferencji.

Kolejne miejsce to Czartowska Skała, która ma aż 463 m n.p.m, która znajduje się na Pogórzu Kaczawskim. Kiedy będziesz w tamtej okolicy, koniecznie zwróć uwagę na pobliskie zamki. Część z nich stoi na niskich, wygasłych wulkanach. Małe Organy Myśliborskie to pomnik przyrody, który wyraźnie wskazuje, że w tym miejscu znajdował się kiedyś wulkan. Według badaczy forma skalna ma ok. 30 milionów lat! Aż trudno uwierzyć, że niepozorna skała widziała więcej, niż możemy sobie wyobrazić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także