InspiracjeMiejscaW Rzeszowie jeździ Autobus Ciepła. Wozi ciepłe posiłki dla potrzebujących i bezdomnych

W Rzeszowie jeździ Autobus Ciepła. Wozi ciepłe posiłki dla potrzebujących i bezdomnych

Autobus ciepła w Rzeszowie to niezwykła inicjatywa niesienia pomocy
Autobus ciepła w Rzeszowie to niezwykła inicjatywa niesienia pomocy
Źródło zdjęć: © Freepik
10.01.2024 15:23

Rzeszowski Autobus Ciepła, to wspaniały pomysł na niesienie bezinteresownej pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Akcja co roku przyciąga wielu potrzebujących, którzy mogą znaleźć w autobusie nie tylko ciepły posiłek, ale też odpowiednie wsparcie.

Autobus Ciepła to coroczna akcja organizowana przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie oraz Urząd Miasta Rzeszowa. Sukcesywnie zyskuje na popularności. W okresie zimowym w wielu miastach i na ulicach można spotkać podobne busy niosące pomoc. Co wyróżnia rzeszowski Autobus Ciepła?

Na czym polega Autobus Ciepła w Rzeszowie?

Ta inicjatywna kierowana jest do osób w kryzysie bezdomności, które w wyniku różnych perypetii życiowych znalazły się bez dachu nad głową oraz do ludzi starszych. W Autobusie Ciepła codziennie czeka na potrzebujących ciepły posiłek, który mogą zjeść na miejscu lub zabrać w słoiku ze sobą. Często są to standardowe zupy, takie jak barszcz, pomidorowa, kapuśniak lub grochówka z dodatkiem makaronu albo kaszy. Codziennie od 7:00 rano przygotowuje się w Rzeszowie blisko 1200 ciepłych dań oraz chleb i herbatę, które rozdają pracownicy lokalnego MOPS-u.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Korzystające z Autobusu Ciepła osoby są różne i często przychodzą po pomoc nawet z okolic miasta. Większość z nich jest zagubiona i mało rozmowna, ale dla inicjatorów ważne jest to, że chętnie przychodzą i nie są w trudnym okresie zimowym zdani na samych siebie. Na rzeszowskie ulice Autobus Ciepła wyjechał 15 listopada 2023 roku, a swoje kursy zawiesi dopiero 15 marca 2024 roku.

Mają mamy możliwość spotkania się z tymi osobami, które same nie mają tej odwagi i nie przyjdą do ośrodka. Spotkałam młodego człowieka, który na ulicy jest już 7 miesięcy. Mógł dowiedzieć się, gdzie może przyjść po pomoc, czy przenocować

Krystyna Stachowska, wiceprezydentka Miasta Rzeszowa 

Jak wcześniej wyglądała pomoc?

Pomysł Autobusu Ciepła powstał podczas pandemii, kiedy nałożone obostrzenia sanitarne wykluczały korzystanie z lokalnej kuchni albertyńskiej. W poprzednich latach właśnie tam od blisko 35 lat można było liczyć na ciepły posiłek oraz potrzebne wsparcie. Pierwsza edycja Autobusu Ciepła z 2021 roku przyniosła pomoc w postaci 7,5 tysiąca wydanych posiłków, w roku 2022 było to już 10 tysięcy. W tegorocznej edycji codziennie w Autobusie ciepła wręcza się 110 litrów zupy, do której przygotowania potrzeba sporo kilogramów składników. Urząd Miasta wylicza, że jest to m.in. 18 kg ziemniaków, 5,4 kg mięsa oraz 2,7 marchewki.

Autobus Ciepła o numerze 666 rozwozi ciepłe posiłki od 10:30 do 15:30 codziennie w kilku punktach na mapie Rzeszowa. Pierwszy przystanek jest przy Zarządzie Transportu Miejskiego przy ulicy Trembeckiego 3, potem Autobus Ciepła kieruje się na parking obok kościoła Matki Bożej Różańcowej przy ulicy Orla 17. Trzecim punktem jest parking na Podpromiu, a ostatnim - Park Papieski od strony Alei Armii Krajowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także