PoradyLajfhakiPosypuję ziemniaka solą. Szybko rozprawiam się z zimowym problemem

Posypuję ziemniaka solą. Szybko rozprawiam się z zimowym problemem

Zima rozgościła się u nas na dobre. W niektórych regionach kraju zaczęło sypać śniegiem, a dzieci w końcu mają okazję pojeździć na sankach. Chyba, że pojawiła się na nich rdza — to mogłoby znacznie utrudnić zabawę. Wiemy jak się jej pozbyć.

Dziecko jedzie na sankach.
Dziecko jedzie na sankach.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Czy jest coś lepszego niż sporty zimowe? Jest. Zabawy na śniegu, kiedy jest się dzieckiem. Większość z nas wspomina je z nostalgią. Nieodłącznym elementem zabaw były sanki. W latach 80. i 90. rządziły drewniane i metalowe sanie, które po latach zostały wyparte przez te wykonane z plastiku.

Plastikowe sanki są nie tylko lżejsze, ale i mniej wytrzymałe. Te wykonane z metalu wytrwają wiele lat. O ile zostaną odpowiednio zakonserwowane. Zdarza się, że po latach pojawia się na nich nieestetyczna rdza, która utrudnia poruszanie się po śniegu. Nie oznacza to, że takie sanie nadają się już tylko do wyrzucenia. Jest na to prosty sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomysły na pranie 2023 LUTY

Rdza na sankach — jak sobie z nią poradzić?

Sanki wykonane z metalu są niemal niezniszczalne. Niektóre egzemplarze przechodzą z pokolenia na pokolenie. Oczywiście, o ile są odpowiednio zakonserwowane. Jeśli tak nie jest, po kilku latach użytkowania na płozach może pojawić się rdza. Nie oznacza to, że takie sanie nadają się do wyrzucenia. Nasze mamy i babcie wiedziały, jak sobie z tym poradzić. Wykorzystywały naturalne i łatwo dostępne składniki, które usuwały rdzę z płóz, co umożliwiało normalne poruszanie się na sankach.

Jednym z produktów, który pozbywał się nieestetycznego nalotu był... ocet. Ten produkt przeżywa dziś prawdziwy renesans. Używamy go do prania, sprzątania, wybielania czy odkamieniania. Można wykorzystać go do pozbycia się rdzy z sanek. Jak to zrobić? Zacznij od przygotowania ręcznika papierowego i octu. Papier zanurz w occie, a następnie, połóż go na zardzewiałe płozy. Pozostaw go tak przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. Po tym czasie rdza sama zacznie odchodzić z powierzchni.

Peeling do sanek. Poznaj prosty sposób

Kolejnym składnikiem, który pozbędzie się rdzy z płóz jest... soda oczyszczona. Wymieszaj ją z wodą, trzymając się proporcji 1:1. Powstałą pastę wetrzyj w rdzę i pozostaw na powierzchni przez dwie godziny. Po tym czasie zetrzyj nalot za pomocą suchej i czystej gąbki. Soda zadziała niczym peeling, usuwając rdzę z powierzchni sanek.

Nasze babcie sięgały po warzywo, które usuwało rdzę w mgnieniu oka. Tym warzywem są... ziemniaki. W bulwie znajduje się kwas szczawiowy, czyli związek chemiczny, który usuwa rdzę i mocne zabrudzenia. Jak pozbyć się rdzy za pomocą ziemniaka? Przetnij go na pół i posyp solą. Następnie, przejedz nim po zardzewiałej powierzchni. W trakcie "czyszczenia" zauważysz, że rdza schodzi z płóz. Ten patent możesz wykorzystać też do wyczyszczenia sztućców czy noży.