W ten mit o gumie do żucia wierzyliśmy od dzieciństwa. Lekarz zdradził prawdę
Jeden z największych mitów dzieciństwa został naukowo obalony. Lekarz zapewnia, że połykanie gumy do żucia nie jest wcale tak groźne, jak twierdziło wielu rodziców. Oto co naprawdę się stanie po połknięciu gumy.
05.10.2023 12:11
Chyba każdy słyszał jako dziecko przestrogę, by nie połykać gumy do żucia. Wielu rodziców straszyło przy tym, że pozostanie ona w żołądku przez 7 lat. Dziś, dzięki lekarzom i ich badaniom wiemy, że tę historię można włożyć między bajki. Wiadomo już ze 100-procentową pewnością, co się stanie po połknięciu gumy do żucia.
Dlaczego rodzice zabraniają połykania gumy?
Rodzice zabraniają dzieciom połykania gumy do żucia ze względu na ich zdrowie. Wiele osób obawia się, że pozostanie ona niestrawiona w żołądku przez 7 lat. Część rodziców idzie nawet dalej i wyobraża sobie, że jeśli maluch będzie co jakiś czas połykał gumę, to w końcu jego żołądek "się zaklei". Ten scenariusz wydaje się przerażający, ale lekarze patrzą na niego z przymrużeniem oka. Nie wiadomo skąd się wzięła ta historia (być może wymyślił ją rodzic, który nie chciał, by jego dziecko żuło gumę), ale pewne jest, że nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Co naprawdę stanie się po połknięciu gumy?
O tym, co się stanie po połknięciu gumy do żucia, mówił na antenie CNN dr Simon Travis, profesor gastroenterologii z Oksfordu (Wielka Brytania). Zapewnił, że guma nie jest przetrzymywana w żołądku przez 7 długich lat. Przechodzi przez niego w tym samym tempie co inne pokarmy, ale nie zostaje strawiona. Wszystko przez to, że zawiera poliizobutylen, którego nie rozpuszczają kwasy żołądkowe. W związku z tym guma w nienaruszonym stanie trafia do jelit. Po jakimś czasie jest wydalana wraz z resztkami innego jedzenia, które przeszło przez układ pokarmowy. I tyle.
Czy połknięcie gumy może być szkodliwe?
Połknięcie jednej małej gumy nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych. Obawy rodziców nie są jednak w pełni nieuzasadnione. Dr Travis zaznacza, że połykanie więcej niż 3 gum do żucia dziennie jest uważane za potencjalnie szkodliwe. Skutkiem takiego zachowania może być zablokowanie przewodu pokarmowego. Jeśli do tego dojdzie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku dzieci takie konsekwencje może spowodować również jednorazowe połknięcie większej ilości gumy. Lekarz zaznacza jednak, że w ciągu swojej 30-letniej kariery medycznej nie spotkał się z ani jednym takim incydentem.