W tym miejscu w ogrodzie róże są mniej odporne na szkodniki i choroby
Czy wiesz, dlaczego róże nie kwitną? Te rośliny potrafią być dość kapryśne. Jeżeli nie zadbasz o nie właściwie, to przestaną zawiązywać pąki.
25.05.2023 12:20
Dla wielu osób róże to prawdziwe królowe ogrodów. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ich kwiaty pięknie pachną i urzekają szeroką gamą kolorystyczną. Mają także bogatą symbolikę, a czerwona róża niezmiennie jest oznaką miłości. Obecnie jest znanych prawie 300 gatunków tych roślin, a ich kolebką są Chiny. Co ciekawe wizerunki róż pojawiają się na ścianach egipskich grobowców, a sam Hipokrates wykorzystywał je do celów leczniczych. Musisz też wiedzieć, że owoce róży zawierają 20 razy więcej witaminy C niż cytryna.
Dlaczego róże nie kwitną?
Aby róże obsypały się pięknymi kwiatami, to musisz stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju. Wiele osób się do tego nie stosuje. Jakich błędów należy unikać przy uprawie róż?
- Nie sadź krzewów w zacienionych miejscach. One bardzo lubią światło słoneczne i wtedy obficie kwitną.
- Nie lokuj róż w miejscu, gdzie występują silne podmuchy wiatru. One nie lubią przeciągów oraz nagłych zmian temperatury.
- Wybierz dla nich właściwą glebę. Róże nie będą dobrze rosły w ziemi piaszczystej, gliniastej ani na terenach podmokłych. One lubią podłoże żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5).
- Nie sadź róż w miejscu, gdzie wcześniej również rosły róże. To zahamuje ich wzrost, a także sprawi, że nowe krzewy będą mniej odporne na ataki szkodników i choroby.
- Pamiętaj też o tym, aby róż nie obkładać kamieniami. One tego wyjątkowo nie lubią i wówczas z pewnością nie będą kwitły.
Zobacz także
Jak prawidłowo podlewać i nawozić róże?
Musisz wiedzieć, że róż nie należy zraszać. Taki zabieg sprawi, że roślina może szybko zapaść na choroby grzybowe. Róże mają delikatne kwiaty oraz liście. W związku z tym trzeba podlewać je tuż przy ziemi. Rób to wcześnie rano lub wieczorem. Pamiętaj, że te rośliny nie lubią ani zbyt suchego, ani zbyt mokrego podłoża. Częstym błędem jest także zbyt wczesne nawożenie. Nie rób tego w pierwszym roku po posadzenie krzewów. Nawóz zaaplikuj w drugim roku (po przeprowadzeniu wiosennego cięcia).