PoradyOrganizacjaW żadnym wypadku nie wyrzucaj. Oto co trzeba zrobić z palmą po świętach

W żadnym wypadku nie wyrzucaj. Oto co trzeba zrobić z palmą po świętach

Palma wielkanocna.
Palma wielkanocna.
Źródło zdjęć: © Genialne

01.04.2024 14:40, aktual.: 01.04.2024 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że palma wielkanocna musi znaleźć odpowiednie miejsce w twoim domu? Większość osób wyrzuca ją zaraz po świętach, co jest dużym błędem. Nasze babcie wykonywały całe rytuały z wykorzystaniem palm, co miało przynieść szczęście i dostatek. Dziś niewielu w to wierzy, ale palmy i tak nie wolno wyrzucać. Co zrobić z palmą po świętach?

To, co zrobisz z palmą, ma wpływ na twoją przyszłość, a przynajmniej tak wierzyli nasi przodkowie, który traktowali palmę wielkanocną z należytym szacunkiem. Według nich palma miała szczególną symbolikę i należało ją traktować jak rzecz świętą. Dziś przesądy odeszły do lamusa, ale poświęconej palmy nie należy wyrzucać. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z palmą po świętach koniecznie sprawdź!

Co nasze babcie robiły z palmą wielkanocną?

Zaraz po poświęceniu palmy, gospodynie domowe zabierały się do pracy i wykorzystywały palmę do rytuałów przynoszących szczęście i dostatek. Po przyjściu z kościoła brano palmę i obchodzono wszystkie kąty w domu. Uderzenie w to miejsce miało przynosić obfitość i bogactwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żelazną zasadą było stawianie palmy w odpowiedni sposób. Palma wielkanocna nie mogła wisieć trzonkiem do góry, bo z góry oznaczało to nieszczęście dla domowników. Jeśli dom zamieszkiwali chłopi, zanosili palmę na swoje wysiane pole i wbijali ją w ziemię.

Przy pomocy palmy chroniło się również bydło. Wystarczyło urwać trochę zwitek wierzbowych z palmy wielkanocnej i nakarmić nimi krowy. Co ciekawe, palmę zjadali również ludzie. Oczywiście były to pojedyncze części jak np. bazie. Według przesądów zjedzenie kilku kuleczek bazi miało zapewnić dobre zdrowie.

Co zrobić z palmą po świętach? Nie wolno jej wyrzucać

Jeśli kusi cię, by wyrzucić palmę wielkanocną, to lepiej się dwa razy zastanów. Według dawnych wierzeń, takie działanie przynosi nieszczęście dla ciebie i twoich bliskich. Jest ono również niezgodne ze wskazaniami Kościoła (w końcu palma została poświęcona!). W końcu palma to święty symbol, podobnie jak krzyż czy obraz z wizerunkiem świętego. Jest kilka sposobów na zagospodarowanie palmy. Może któryś przypadnie ci do gustu.

Najłatwiej wykorzystać palmę jako element dekoracyjny domu. Możesz ją wstawić do flakonu, powiesić na ścianie czy wetknąć za obraz. Jeśli nie jesteś fanem takich dekoracji, możesz przekazać palmę wielkanocną do kościoła. Duchowny powinien ją przyjąć bez żadnego zająknięcia. Zgodnie z tradycją palmy są wykorzystywane wypalania popiołu na Środę Popielcową.

Jest jeszcze jedna opcja wykorzystania palmy. Co zrobić z palmą po świętach? Zamiast ją wyrzucać, oddaj ją naturze. Według starej tradycji zniszczone i stare palmy należało spalić, a popiół zakopać na polu uprawnym. Ogień trawiący palmę miał symbolizować oczyszczenie z grzechu, a pogrzebanie resztek pokazać, jak krótkie i kruche jest życie ludzkie. Jak widzisz, palma wielkanocna może być wykorzystana na różne sposoby, dlatego nie warto jej wyrzucać.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także