PoradySprzątanieWcale nie ocet. Inna przyprawa poradzi sobie lepiej ze smrodem z pralki

Wcale nie ocet. Inna przyprawa poradzi sobie lepiej ze smrodem z pralki

Mężczyzna czyści pralkę
Mężczyzna czyści pralkę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jovanmandic

28.12.2023 12:10, aktual.: 28.12.2023 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po otwarciu pralki wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach stęchlizny? To znak, że w urządzeniu rozwija się pleśń. Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, żeby się jej pozbyć. Wystarczy, że wyciągniesz z kuchennej szafki jedną przyprawę, a zapomnisz o problemie.

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Dzięki niej możemy cieszyć się świeżymi i pachnącymi ubraniami. Mogłoby się wydawać, że to bardzo "czyste" urządzenie. Prawda jest taka, że pralka wymaga regularnego czyszczenia. Ze względu na nieustanny kontakt z wodą i bakteriami, we wnętrzu może rozwinąć się grzyb.

Nieprzyjemny zapach stęchlizny wydobywający się z wnętrza urządzenia może wskazywać na obecność pleśni. Wyjaśniamy, jak się jej pozbyć w najprostszy i najtańszy sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyszczenie pralki w trzech krokach

We wnętrzu pralki zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń. Urządzenie wymaga regularnego czyszczenia — przynajmniej raz w miesiącu. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnego zapachu, a nawet awarii sprzętu.

Czym czyścić pralkę? Najprostszym i najtańszym sposobem jest roztwór wody i octu. Oba składniki wystarczy wymieszać ze sobą w proporcji 1:1, a następnie, wlać do dozownika. Bęben pralki powinien być pusty. Włącz pralkę i nastaw program na 60 stp. C. Po zakończonym cyklu otwórz bęben i daj mu całkowicie wyschnąć. Po nieprzyjemnym zapachu nie powinno być już śladu.

Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Kwasek, podobnie jak ocet, usuwa wiązki pleśni i dezynfekuje wnętrze urządzenia. Do przegródki na proszek wsyp 100 g kwasku i nastaw program o wysokiej temperaturze (min. 60 stp. C.). Po praniu nie zapomnij wysuszyć bębna.

Tabletka do zmywarki — domowy wielozadaniowiec

Tabletki do zmywarki bazują na sodzie oczyszczonej, kwasku cytrynowym, soli oraz silnych substancjach myjących. Ze względu na zawartość sody i kwasku można wykorzystać je do wyczyszczenia pralki. Wystarczy, że umieścisz je w pustym bębnie, a następnie włączysz pralkę i nastawisz program na 60 stp. C. Rozpuszczona tabletka dokładnie oczyści wnętrze bębna i pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń, a także przykrego zapachu.

Rozpuszczoną tabletkę możesz wykorzystać do umycia kabiny prysznicowej czy armatury. Ona usunie z kranów i kabiny kamień i biały nalot. Tabletkę należy zalać gorącą wodą, a kiedy całkowicie się rozpuści, zanurz w niej gąbkę i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię. Kabina będzie jak nowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także