Dodaję do prania. Wełniane swetry są miękkie jak chmurka
Pranie swetrów to problem wielu osób, ponieważ są one niezwykle delikatne, przez co łatwo jest je uszkodzić. W efekcie nie nadają się do noszenia, ponieważ materiał się zbiega lub kulkuje. Dlatego warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach prania swetrów, a będą wyglądać jak nowe.
18.12.2023 | aktual.: 18.12.2023 12:30
Prać w pralce, czy ręcznie? Z pewnością każdy posiadacz wełnianych swetrów zadawał sobie to samo pytanie. Odpowiedź również nie jest oczywista, a powinniśmy zwracać uwagę na informacje producenta umieszczone na metce swetrów, ale to nie wszystko. Podczas ich prania istotne są także inne zasady.
Jak prać swetry?
Kiedy już odczytaliśmy z metki wszystkie potrzebne nam informacje, to można zaczynać. Jeśli sweter nadaje się do uprania w pralce, to należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Zazwyczaj wynosi ona między 30 a 40 stopni Celsjusza, co daje nam gwarancję, że sweter nie będzie sfilcowany. Ważne jest także to, aby śmiało korzystać z pralki podczas prania swetrów, ponieważ zaoszczędzi ona nam sporo czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak ostrożności nigdy za wiele, jeśli nasz sweter wykonany jest z naturalnych materiałów np. wełny. Wtedy ważne jest to, aby prawidło się z nim obchodzić, a dzięki temu posłuży nam na lata. Zupełnie inaczej jest w przypadku prania swetrów z syntetycznych materiałów, które są o wiele gorszej jakości. Rzadko kiedy wystarczą nam one na więcej niż jeden sezon.
Zasady prania swetrów
Jeśli zamierzasz wyprać sweter, a obawiasz się o jego kondycję po praniu, to pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim twoje ubrania będą dobrze uprane i pachnące, bez najmniejszych strat w kondycji materiału. Przed umieszczeniem wełnianego swetra w pralce należy przełożyć go na lewą stronę oraz włożyć do materiałowego woreczka. Te po bieliźnie będą o wiele za małe, a siłowe upychanie w nich swetra nie pomoże.
Nie bez znaczenia są także odpowiednie specyfiki, które dodajemy do prania. Jeśli zamierzasz wsypać do szufladki pralki proszek do prania, to lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Wyrządzi on swetrowi więcej szkody niż pożytku. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dedykowane wełnie środki piorące, które będą bezpieczne dla delikatnego materiału swetra.
Jeśli chcesz, aby wełna była cały czas miękka, to do ostatniego płukania dodaj łyżkę stołową octu. Jeżeli nie masz go pod ręką, to możesz zastąpić ocet kwaskiem cytrynowym lub gliceryną. Efekt cię zachwyci.
Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiedniego programu piorącego, a większość pralek posiada ten dedykowany wełnianym tkaninom. Natomiast jeśli twoja pralka nie ma takiej opcji, to ustaw jej parametry na niską temperaturę, obroty oraz wirowanie. Kiedy pralka zakończy pracę, należy sweter odcisnąć z nadmiaru wody, a do tego sprawdzi się sposób z dwoma ręcznikami. Na jednym z nich układamy sweterek, a drugim go przykrywamy i delikatnie dociskamy.
Zobacz także
Suszenie swetra to również problem dla wielu osób, a powieszenie go na suszarce to nie najlepsze rozwiązanie. Dlatego rozwiń suchy ręcznik, a dopiero potem ułóż na nim sweter, dzięki temu nie straci swojego kształtu. Podczas suszenia od czasu do czasu warto go strzepnąć, co pozwoli włoskom prawidłowo się ułożyć.