PoradyNigdy w życiu nie wypiorę ubrań w 40 stopniach. Już dowiedziałam się o jednej sprawie

Nigdy w życiu nie wypiorę ubrań w 40 stopniach. Już dowiedziałam się o jednej sprawie

Wybieranie programu pralki
Wybieranie programu pralki
Źródło zdjęć: © Genialne
17.12.2023 15:46, aktualizacja: 08.03.2024 08:46

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka temperatura jest optymalna do prania ubrań? Statystyki wskazują, że większość Polaków decyduje się na ustawienie programu prania na 40°C. To jednak decyzja, która może okazać się dość kosztowna.

Okazuje się bowiem, że pranie ubrań w nieco niższej temperaturze może przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków za prąd. A co z kwestią skutecznego dopierania ciuchów? Czy niższa temperatura prania nie wpłynie na to, że ubrania będą mniej świeże? I w końcu w jakiej temperaturze prać ubrania?

Pranie ubrań w temperaturze 40°C często jest postrzegane jako błąd

Wielu z nas wychodzi z założenia, że przecież jest to uniwersalna temperatura, która sprawdzi się w każdym przypadku. Automatyczne programy pralek często same ustawiają ją w trybach "codziennego prania". Jednakże, jak się okazuje, w większości sytuacji 40°C wcale nie jest najlepszym wyborem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowoczesne pralki oferują nam szeroki wybór różnych programów prania. Producenci sprzętu AGD chętnie chwalą się w reklamach swoimi nowymi rozwiązaniami i trybami. Mimo to większość użytkowników pralek decyduje się na wybór prostego programu do prania odzieży.

Dlaczego zatem pranie ubrań w 40°C jest uważane za złe posunięcie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, choć może zaskoczyć. Okazuje się, że większość rzeczy nie potrzebuje tak wysokiej temperatury do skutecznego wyprania. Nowoczesne pralki bez problemu poradzą sobie z wypraniem ubrań w temperaturze 30°C.

Może wydawać się, że różnica 10° to niewielka zmiana. Nic bardziej mylnego! Ta pozornie niewielka różnica może przynieść ogromne oszczędności dla naszego portfela. Ten sam cykl prania w temperaturze 40°C i 30°C będzie miał inny pobór mocy. W większości pralek będzie to 0,5 kWh dla 40°C i zaledwie 0,3 kWh dla 30°C.

Standardowe gospodarstwo domowe korzysta z pralki kilka razy w tygodniu. Biorąc pod uwagę obecne ceny prądu, różnica na rachunkach za energię elektryczną będzie widoczna już po dwóch miesiącach. Warto zastanowić się nad zmianą swoich nawyków związanych z praniem ubrań.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także