Wetrzyj w szkła, a okulary nie zaparują. Zapomnisz o kłopocie
Parujące okulary to problem każdego okularnika — szczególnie jesienią i zimą, kiedy to wchodzimy z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia. Mało kto wie, ale można go rozwiązać w łatwy sposób. Poznaj prosty trik z pianką do golenia, a zapomnisz o parujących okularach.
Zima to ciężki czas dla każdego, kto nosi okulary. Wystarczy chwila, żeby na szkłach pojawiła się para, która nie znika nawet przez kilka minut. To naturalne zjawisko i teoretycznie nie da się go uniknąć. W praktyce jest kilka patentów, które pomogą pozbyć się tego uporczywego problemu.
Trik z pianką do golenia. Wykorzystaj go do wyczyszczenia okularów oraz... lustra
Większość z nas ma w domu piankę do golenia. Tworzy ona na szkle warstwę okluzyjną, dzięki której na powierzchni nie osadza się para. Jak się nią posłużyć? Wystarczy, że za pomocą miękkiej szmatki wetrzesz niewielką ilość pianki w okulary czy lustro. Po wypolerowaniu na szkle pojawi się niewidoczna warstwa ochronna. W ten sposób zabezpieczysz powierzchnię przed parowaniem. Zabieg powtarzaj co dwa tygodnie. To jednak niejedyny patent. Jeśli nie masz w domu pianki, możesz użyć też mydła w płynie czy płynu do mycia naczyń. Kropelkę detergentu wetrzyj w powierzchnię okularów palcem. Kiedy całe szkła będą już w mydle, pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Po kwadransie weź do ręki miękką szmatkę do okularów i dokładnie je wypoleruj. Podobnie jak w przypadku pianki, na szkłach pojawi się niewidoczna warstwa, która zapobiegnie parowaniu.
Tak rozwiążesz problem każdego okularnika
W niemalże każdym salonie optycznym znajdują się profesjonalne preparaty do czyszczenia szkieł. Dostaniesz w nich gotowe preparaty zapobiegające parowaniu. Wybierz taki, na którym znajduje się napis "antifog". W takim sprayu znajdują się substancje, które zabezpieczają okulary przed parowaniem. Pamiętaj jednak o tym, że niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, najważniejsza jest systematyczność. W przypadku pianki i mydła zabieg należy powtarzać przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej raz na tydzień. Jeśli jednak zaopatrzysz się w gotowy preparat, pamiętaj o tym, aby rozprowadzić go na powierzchni po każdym umyciu okularów.