×

6 skutecznych sposobów, dzięki którym okulary nie będą parować

Zaparowane okulary to problem z jakimi zmaga się wiele osób, zwłaszcza od kiedy w różnych miejscach trzeba nosić maseczki. Teraz, gdy robi się zimno problem się jeszcze spotęguje.

Oto skuteczne i sprawdzone sposoby na zaparowane okulary (a na końcu podamy wam sposoby, których lepiej się wystrzegać).

#1 Prawidłowe ułożenie okularów na nosie

Spora część osób, która ma problem z zaparowanymi okularami może za to winić przede wszystkim siebie i swojego optyka. Okulary zaparowują dużo łatwiej osobom, które zwyczajnie źle noszą okulary o tym nie wiedząc. Okulary nigdy nie powinny całkowicie przylegać ściśle do czoła, ani nie powinny opierać się na naszych policzkach (z rzadka co prawda zdarza się, że ktoś ma taki kształt twarzy, że o inną pozycję trudno).

#2 Dobrze dobrana maseczka

Twoje szkła będą dużo rzadziej parować jeśli zwrócisz uwagę na to jaką maseczkę do nich nosisz. Osoby w okularach powinny wybierać takie, których góra ściśle przylega do nosa. Tak jest zazwyczaj w przypadku droższych modeli maseczek (z silikonowym noskiem, z blaszką lub podobnym systemem zabezpieczającym nos), ale także zwykłe jednorazowe maseczki z drucikiem u góry pozwalają na zapewnienie dużo większego komfortu.

#3 Płyny przeciw zaparowywaniu okularów

W każdym sklepie optycznym, a także w niektórych aptekach można kupić specjalistyczne płyny zabezpieczające okulary przed zaparowaniem. Są one jedną z najskuteczniejszych metod, działają zwykle do 48 godzin lub do momentu umycia okularów.

#4 Żele przeciw zaparowywaniu okularów sportowych

Żele służące do okularków pływackich czy gogli narciarskich też się bardzo dobrze nadają do przeciwdziałania zaparowywaniu zwykłych okularów. Ich właściwości są podobne do płynów i mogą być równie bezpiecznie stosowane, bez narażania powłok uszlachetniających na okularach.

#5 Okulary z powłoką hydrofobową lub powłoką antyrefleksyjną FogLessCoat

Jeśli sobie tego zażyczymy, to w większości dobrych salo0nów optycznych na nasze okulary może zostać naniesiona powłoka hydrofobowa. Sprawia ona, że cząsteczki wody (a więc także para wodna) nie osiada równie łatwo na okularach. Od kilku miesięcy jeden z producentów okularów oferuje również modele soczewek z właściwościami hydrofilnymi, nazwanymi FogLessCoat. Jeśli wierzyć pierwszym recenzjom użytkowników są one jeszcze bardziej skuteczne w walce z zaparowywaniem.

6. Domowe sposoby – gliceryna, mydło, pianka do golenia, płyny do mycia szyb

Wiele serwisów poleca domowe sposoby na zaparowane okulary, takie jak gliceryna, mydło czy pianki do golenia. Wystarczy wetrzeć np. kilka kropli gliceryny w obie strony szkieł, a następnie je wypolerować. Tak samo można użyć mydła, pianki, czy płynu do mycia szyb. Zawierają one substancję hydrofobową, która odpycha wodę, przez co para nie osadza się na mytych tymi produktami powierzchniach. Ale nie wszystkie te produkty nadają się do czyszczenia okularów!

Dlaczego należy się wystrzegać domowych sposobów?


Nawet jeśli domowe sposoby są skuteczne, należy przynajmniej być świadomym zagrożeń jakie niosą. Powód jest prosty – rzeczywiście pomogą one przeciwdziałać zaparowywaniu, ale żadne z tych substancji nie są w pełni bezpieczne dla okularów i potrafią zniszczyć powłoki antyrefleksyjne soczewki. Nawet jeśli bowiem nie mają w swoim składzie alkoholu, to mają np. m.in. substancje zapachowe i ostre drobinki, które nie są wskazane do wspomnianych już okularów z powłoką antyrefleksyjną.

Znacie jakieś inne sposoby na walkę z zaparowującymi okularami?

13 SPRYTNYCH zastosowań WD-40, o których WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA POJĘCIA

 

Wybrane dla Ciebie

19 najbardziej szalonych bałwanów. (Nie) ulepisz takiego ze swoim dzieckiem

Wiele osób zdaje się już nie pamiętać, jaką radochą potrafi być lepienie bałwana, zwłaszcza jeśli się to robi wspólnie z kimś bliskim. A bałwan może trochę odstawać od tego tradycyjnego. Oto bałwaniasta kolekcja, przy której ludzie dobrze się bawili. #1 Król bałwanów #2 Widziałeś kiedyś przerażonego bałwana? To teraz masz aż dwa #3 On też […]

17 mroźnych fotografii, na których widok od razu robi się zimo. One ścinają krew w żyłach

Nie cieszy Cię powrót ciepła i nagłe zniknięcie śniegu? Mamy dla Ciebie mroźną galerię, która przywoła miłe uczucie chłodu! #1 To całkiem sporo śniegu #2 Mercedes edycja zimowa  #3 To może… jutro pójdę do tego sklepu… #4 Problemy osób z długimi włosami w trakcie zimy #5 Woda zamarzła i rozsadziła zbiornik  #6 To metro udaje […]

Rower jak z horroru stworzony do jazdy po lodzie! Koła z piły tarczowej to niezwykły pomysł

Co prawda piły tarczowe służą do cięcia drewna, jednak kreatywne osoby mogą je wykorzystać do czegoś jeszcze. YouTuber postanowił wykorzystać je, aby stworzyć pojazd do poruszania się po lodzie. Piły zamiast kół Kreatywność ludzka nie zna granic, co jeszcze dobitniej udowadniają amatorscy oraz zawodowi masterkowicze. Youtuber z kanału naukowego o nazwie The Q postanowił pojeździć […]

15 najbardziej kreatywnych pomysłów na bałwanki ze śniegu bez których nie wyobrażamy sobie zimy

Bałwana w swym życiu każdy zrobił. Co tam 3 kulki, trochę węgla i ewentualnie marchewka. Jednakże jak zrobić coś bardziej wyjątkowego? #1 Wbrew pozorom ulepienie bałwana nie jest takie proste #2 Sprawa jest o tyle poważna, że temat podjął Jordy Hendrikx z Uniwersytetu Stanu Montana #3 Według niego do tworzenia śnieżnych istot najlepiej nadaje się […]

Zimą nie rezygnuj z przykrótkich spodni. Z szalikami zawiązanymi wokół kostki ciesz się stylowym wyglądem

Z czym kojarzą się szaliki? Oczywiście z zimą, kiedy to przyjemnie otulają szyję. Jednak moda potrafi zaskakiwać i na ulicach można spotkać osoby z szalikami okręconymi wokół kostki. Szaliki zeszły na kostki Jak wiadomo moda rządzi się swoimi prawami i każdego roku możemy obserwować na ulicach ludzi w zaskakujących stylizacjach. Zimowym fenomenem są małe szaliki […]

21 wyjątkowych rzeczy, które można robić tylko zimą. Biała pora roku pobudza kreatywność

Większość osób cieszy się w momencie, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Zima, chociaż jest dość ponurą porą roku, to ma też dużo uroku. Wówczas można budować spektakularne rzeźby, organizować zawody w zjeżdżaniu z górki czy zachwycać się dekoracjami ze szronu. 1. Wózkiem na takich kołach można wjechać wszędzie 2. Krasnale strzegące domu 3. Listek w zimowej […]