UrodaWięcej nie napiję się przez słomkę. Skutki mogą zostać na lata

Więcej nie napiję się przez słomkę. Skutki mogą zostać na lata

Picie przez słomkę pogłębia zmarszczki.
Picie przez słomkę pogłębia zmarszczki.
Źródło zdjęć: © Getty Images | fotostudiocolor24
27.02.2024 10:59

Słyszałeś kiedyś o "zmarszczkach palacza"? To drobne bruzdy, które pojawiają się wokół ust wskutek zaciskania warg podczas palenia. Okazuje się, że ten problem nie dotyczy wyłącznie palaczy. Czy wiesz, że picie przez słomkę też powoduje zmarszczki?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Znajduje się w skórze, kościach, więzadłach, ścięgnach i rogówce. To właśnie kolagen odpowiada za jędrność naszej skóry. Białko produkowane jest do ukończenia 25 roku życia, a następnie jego poziom zaczyna spadać. Wówczas można zauważyć pierwsze oznaki starzenia.

Utrata kolagenu połączona z częstym zaciskaniem warg prowadzi do powstania nieestetycznych bruzd, zwanych zmarszczkami palacza. Mało kto wie, ale zmarszczki wokół ust mogą powstawać na skutek... picia przez słomkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy picie przez słomkę powoduje zmarszczki?

Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne spowodowane nadużywaniem mięśnia okrężnego ust podczas palenia, grania na instrumencie czy...picia przez słomkę. Słomka wymaga spięcia mięśni okrężnych, co prowadzi do pojawienia się nieestetycznych bruzd wokół warg.

- Długoterminowym skutkiem częstego picia przez słomkę lub innych ruchów powodujących zaciąganie warg jest powstawanie drobnych zmarszczek w tym obszarze – tłumaczy chirurg plastyczny Lara L. Devgan w rozmowie z "The Post". Skóra wokół ust jest jak kartka papieru — cienka, delikatna i sucha. Częste zaciskanie warg powoduje pojawienie się bruzd i zmarszczek wokół ust, które z wiekiem stają się bardziej widoczne.

Amerykanie już znaleźli na to sposób. Kubki Stanley'a to ostatni krzyk mody w Stanach Zjednoczonych. Firma produkująca kubki rozszerzyła asortyment o specjalną słomkę przeciwzmarszczkową, która ma zapobiec spięciu mięśni wokół ust. Czy słomka przeciwzmarszczkowa ma szansę zadziałać? Teoretycznie tak, jednak w praktyce jedynie spowolni proces tworzenia bruzd.

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust?

Problem zmarszczek wokół ust dotyczy każdego, kto często zaciska wargi. Oznacza to, że mogą pojawić się u palacza, u osoby, która często pije napoje przez słomkę, a nawet u kogoś, często robi słynny dzióbek do zdjęć. Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do pojawienia się zmarszczek wokół ust, jest brak ochrony UV. Promienie słoneczne przyśpieszają proces starzenia skóry. Specjaliści zalecają, aby smarować twarz kremem z filtrem przez cały rok, niezależnie od pogody.

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust? Zacznij od pielęgnacji. Sięgnij po kosmetyki o wysokim stężeniu witaminy A, C, E, kwasu ferulowego, ceramidów czy retinolu. Te składniki wygładzają skórę i redukują widoczność zmarszczek. Jeśli jednak na twojej skórze pojawiły się głębokie bruzdy, pielęgnacja może nie pomóc. Jedynym rozwiązaniem jest wypełnienie zmarszczek botoksem lub kwasem hialuronowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także